Tactile Matter | Form&Seek


Form&Seek hikayesine Londra'da başlayan ve şimdi Detroit'te devam eden, Bilge Nur Saltık'ın kurucusu olduğu bir tasarım stüdyosu. Kürate ettikleri sergilerde dünyanın dört bir yanından tasarımcıların tasarladığı ürünleri bir araya getiren Form&Seek, "Tactile Matters" sergisi ile Milan Tasarım Haftası'nda izleyiciyle buluştu.

Form&Seek kolektifinin "Tactile Matter" sergisi, BASE Zona Tortona'daki yeni adreslerinde Ventura Future fuarının bir parçası olarak sergiledi. Son 6 senede 15 serginin kürasyonunu üstlenen Form&Seek şimdiye kadar Londra'da BOX PARK ve Frame shop olmak üzere birçok uluslararası sergide 90'dan fazla tasarımcıyla çalıştı.

Yeni sergilerinde, ilginç süreçleri ve malzemeleri içinde barından bir ürün koleksiyonu oluşturan Form&Seek, hazırlanan koleksiyonun yenilikçi, eşsiz ve çağdaş tasarım ürünleri olduğunun altını çiziyor. Deneme ve araştırma yoluyla yeni malzemeler ve sıradışı teknikleri kullanan kolektif, koleksiyon ürünlerini dünyaya tanıtmak üzere bir araya geldi. 'Tactile Matter', Taktil Madde adını verdikleri sergide dokunma hissiyatı uyandıran, malzeme, doku ve renk bakımından zengin ürünler sergilendi.

Alternatif malzemeler bulmaktan, zanaat objelerinde endüstriyel teknikleri kullanmaya kadar Form&Seeker'lar, Tactile Matter gösterimi için tasarım olanaklarını ve alternatif üretim tekniklerini araştırıyor. Özellikle Fransız tasarımcı Cècile Bichon'un ters olarak damlatarak ürettiği seramik kaplar, Detroit'li tasarımcı Sophie Yan'ın geliştirdiği düğüm tekniği ile adeta dokuduğu deri tabure ve masa serisi ve yine Detroit bazlı bir Stüdyo olan Thing Thing'in endüstri plastik atıklarından toplayıp yeniden şekillendirdiği ayna ve mumluk serisi Ventura Future sergisinin favorilerindendi.

Beş ayrı ülkeden dokuz tasarımcıya ev sahipliği yapan Form&Seek Tactile Matter sergisinde yeni Ripple Mug serisini lanse etti. Senede 2 sergi kürate eden ve genelde Milano ve Londra tasarım haftasında görmeye alışık olduğumuz Form&Seek bu sene Eylül ayında Detroit'te açacakları yeni serginin de müjdesini verdi.

Öne Çıkanlar