top of page

Notre Dame Restorasyonu İçin Geri Dönüşümlü Okyanus Plastiğinden Çatı Önerisi


Studio Drift, geri dönüşümlü okyanus plastiği kullanmayı önererek Paris’te bulunan Notre Dame restorasyonu için sürdürülebilir bir fikir ile karşımıza çıkıyor.

Paris’in en ünlü katedrali olan Notre Dame bu ayın başlarında yıkıcı bir yangınla karşı karşıya kaldı. Restorasyon çalışmalarına yardımcı olmak için yaklaşık 1 milyar doların üzerinde bir yardımda bulunulmuştu. Şuan da ise bir çok tasarımcı alternatif restorasyon önerileri ile karşımıza çıkıyor. Bu da Amsterdam merkezli tasarım firması olan Studio Drift’in daha fazla bağış çağrısında bulunmasıyla gerçekleşiyor. Ancak buradaki bağış beklentisi sadece bir fikir. Öneri ile başlayan eylem çağrısı, dünyanın dört bir yanından gelen yeteneklerin, katedralin sürdürülebilir onarımına yaratıcı ve topluma katkı sağlayacak insanların bilgi ve becerilerini paylaştığı bir yenilenme olması için çağrıda bulunuyor.

Studio Drift ise binanın çatısının okyanustan geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak yeniden inşa edilebileceğini gösteren bir öneri sundu. Kar amacı gütmeyen kuruluş yardımı ile malzeme denizlerimizden toplanarak tonlarca zararlı atık çıkarılarak okyanus temizliği sağlanacaktır. Toplanan plastik daha sonra ham madde olarak eritilerek kilisenin çatısını kaplamak için yeniden biçimlendirilerek lüks geri dönüşümün uluslararası bir sembolü olmayı amaçladı. Çatı kiremitlerinin rengi yukarıdaki gökyüzü ile ilişkilendirilirken, malzeme gelecekteki yangınlara karşı dayanıklı olacaktır. Ahşap yerine geri dönüştürülmüş plastik kullanarak, Studio Drift binlerce ağacın kurtarılacağını tahmin ediyor.

Studio Drift kurucuları Ralph Nauta ve Lonneke Gordijn, fikirlerinin açık çağrısının dünyamızı daha sürdürülebilir bir şekilde yeniden inşa etmenin önemine vurgu yapmayı amaçlıyor. Dünya’ya sürdürülebilir bir bina inşa etmenin okyanusları temizleyerek güzel bir yol olduğunu göstermek isteyen Studio Drift, Notre Dame’ı geleceğin bir simgesi haline gelmesini amaçlıyor ve bir çok tasarımcıyı kendi önerilerini sunmaları için teşvik ediyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page