top of page

JOIN | Norwegian Presence


Sürdürülebilir bir yaşam ve tasarım anlayışı için ortak bir arzudan yola çıkarak, JOIN by Norwegian Presence farklı endüstri çalışanlarını kaynakları gittikçe azalan dünyamız için yeni çözümler üretmeye davet ediyor. İş birliği, sürdürülebilir bir gelecek yaratmanın şartlarından biri.

Sürdürülebilir tasarım ve döngüsel ekonomiyi odak noktasına alan Norveçli tasarımcıların tasarladığı mobilya, aydınlatma ve takılar JOIN adı altında Milano Tasarım Haftası’nda sergilendi.

Jannicke Kråkvik ve Alessandro D'Orazio küratörü olduğu serginin vurguladığı nokta ise döngüsel tasarımın ekonomik ve sosyal boyutları. Kråkvik, yeni bir şey tasarlamak için materyal veya dayanıklılık açısından bir yenilik getirmesini gerektiğini düşünüyor. Serginin parçası olan her bir ürün uzun ömürlü oluşu, geri dönüştürmeye yatkınlığı gibi özelliklere sahip.

Sergide masa, cam vazolar, sandalyeler, depolama üniteleri, ren geyiği kemiğinden yapılmış takılar ve dal ile kumlarla bir arada kullanılmış seramik parçalar var. Her bir ürün sergi için seçildikten sonra üreticiler sergi ekibiyle beraber çalışarak ürünlerini nasıl daha sürdürülebilir hale getirebileceklerini araştırdılar. Oslolu tasarımcılar Kristine Bjaadal ve Hallgeir Homstvedt ise serginin tasarımını üstlendi. Kullanılan materyallerin tamamı geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir materyallerden seçildi, sergi bittikten sonra demonte edilerek yeni bir döngüye girebilmeleri amaçlandı.