top of page

Granby Workshop | Assemble


Turner Prize ödüllü mimarlık kolektifi Assemble, London Craft Week’te sergilenen döküm yöntemiyle üretilen bir seri tasarladı. Londra'daki Pop-up Bottle Shop’ta sergilenen koleksiyon, bardaklar, çömlekler, kavanozlar ve şişelerin dahil olduğu silindirik seramik sofra ürünlerinden oluşuyor.

Bu seri, döküm yönetimiyle seri üretim yapmanın potansiyelini keşfetmek ve çeşitlendirmeyi araştırmak üzere tasarlanmış. Granby Workshop, süreci 8 tane stoklanabilen ve modüler kalıba indirgeyerek gerçekleştirmiş. Bu kalıplar farklı eşleşmelerle farklı ürünler oluşmasını da sağlıyor. Bu modüler sistemin ilk adımları Japonya’daki bir residency programı sırasında atılmış. 4 hafta boyunca odun ateşli bir fırında denemeler yapmışlar.

Geleneksel döküm yönteminde yapıldığı gibi düz bir seramik gövdenin üstüne işleme yapmak yerine, bu renkli ve dokulu görünümü üretim sürecinde elde etmişler. Her bir ürün farklı renkler ve kalıp kombinasyonları ile üretiliyor. Ürünlerin dış yüzeyleri ise verniklenmemiş, bu sayede kalıpların izleri görülebiliyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page