top of page

Grotest Furniture | Elissa Lacoste


Fransız tasarımcı Elissa Lacoste'nin Grotesk mobilya serisinde kalın hatları olan, monolitik bir masa ve daha ince formda bir sandalye bulunuyor. Dolomies sehpa ve Soft Beings taburelerde olduğu gibi Lacoste, işlerinde doğadan ve insan bedeninden ilham alıyor.

Dolomies sehpa ve Soft Beings taburelerde olduğu gibi Lacoste, işlerinde doğadan ve insan bedeninden ilham alıyor. Tasarımcı minerallere ve materyallere form verirken grotesk bir estetik anlayışı oluşturmayı seviyor.Ürünlerin her biri, Lacoste'nin çeşitli şekillerde biçimlendirdiği silikon ve taş tozu karışımıyla kaplı metal bir tabana sahip. Bir heykeltıraş gibi çalışıldığı için yüzeyin şekillendirilmesi zarif ve ince hareketlerle materyalin keşfedilmesi gibi düşünebiliriz.

Dolomies ikisili için kenarlarda kil tozu kullanılarak kıvrımlar kabarık yüzeyler oluşturulmuş ve silikon kullanılarak son dokunuş yapılmış. Son doku ise soğumuş bir lav dokusuna benziyor.

Dolomies temelde doğada görebileceğimiz formları ve dokuları iç mekana taşımayı amaçlıyor. Tek bir materyal kullanarak uzay, mağara veya jeolojik dokuları hatırlatıp onları günlük yaşama adapte ediyor.

Soft Beings taburelerde ise rengin deri rengine benzemesi için silikonun içinde toz halinde pigmentler eklenmiş. Deriye benzer dokunun altına ise kaynakla birleştirilmiş metal bir iskelet bulunuyor.

Öne Çıkanlar