top of page

Subverting Domestic Familiarity | Anna Karlin


New Yorklu tasarımcı Anna Karlin, organik formlarla machine-cut formları harmanlayarak bir mobilya ve obje serisi tasarladı. Karlin'in geçen ay Milano Tasarım Haftası’nda sergilenen Subverting Domestic Familiarity koleksiyonu şezlong, sehpa, masa lambası, lambader, tabureler ve sandalyelerden oluşuyor.

Henüz tamamlanmamış olan bu koleksiyon, geleneksel mobilya algısıyla heykelsi formların ve makine kesim yöntemiyle oluşturulan parçaların zıtlığını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Tasarımcı bu koleksiyonu “kullanılabilir heykeller” şeklinde tanımlıyor. Karlin, temel ve alışık olduğumuz formlarla çevrili olmak için temel bir ihtiyacımız olduğunu düşünüyor. "Kırılganlığın olduğu yerde güç var; dengesizliğin olduğu yerde denge var; kırılganlığın olduğu yerde destek var."

"İlk bakışta tanıdık gelen bir şeyi alırsanız, sizinle uyum sağlayan veya size rahat hissettiren bir şey alırsanız, o zaman onu alıp onu şekillendirebilirsiniz."

Form lambader, taban ile tavan arasında sabitlenecek şekilde tasarlanmış uzun ve totemi andıran bir yapıya sahip. Biri silindir diğeri küre olmak üzere iki tane cam aydınlatma elemanı, bronz ve mermerden yapılmış dekoratif elemanlardan oluşuyor.

El üflemesi cam kullanılarak yapılan Dimple lamba, yumuşak bir antik pirinç küpünün üzerine oturmuş kızıl, döküm mermer bir küreyi destekleyen ince bir girintiye sahip yumurta şeklinde bir ışık difüzörüne sahip.

Bir diğer parça ise Curved isimli geometrik, yuvarlak hatlı metal bir çerçevesi olan şezlong. Şezlongun minderleri ise silindirik parçalardan oluşuyor. El üflemesi cam kullanılarak yapılan Dimple lamba, yumuşak bir antik pirinç küpünün üzerine oturmuş kızıl, döküm mermer bir küreyi destekleyen ince bir girintiye sahip yumurta şeklinde bir ışık difüzörüne sahip.