top of page

This | Johnson Banks

Londralı tasarım stüdyosu Johnson Banks, ete alternatif vegan gıda şirketi This için görsel kimlik tasarladı.Etkilerini maalesef deneyimlediğimiz iklim değişikliklerinin sebeplerinden biri de hayvancılık sektörü. Karbon ayak izimi küçültmek için atılacak adımlardan biri et süt ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmak. Araştırmalara göre büyükbaş hayvancılığın ekosisteme yarattığı metan gazının zararı motorlu taşıtların verdiği zarardan fazla.

Vegan marka This, tüketiciye soya ve bezelyeden yapılmış görünüm ve tat olarak et tadında ürünler sunuyor. Johnson Banks, görsel kimlikte minimal renk paletiyle birlikte sans serif fontla büyük harflerle yazılmış marka adı yer alıyor. Her 8 paketin tasarımında çatal, şiş, bıçak ya da chopstick tutan el This isminin İ harfinin yerine yerleşmiş. Yemeye hazır ürünlerin ambalajında siyah, pişirmeye hazır ürünlerin ambalajında ise beyaz renk kullanılmış. This ambalajlarında geleneksel et ambalajından % 90 daha az plastik kullanıyor.

Et yiyen fakat tüketimini azaltmak isteyenlere hitap etmeyi amaçlayan ekip. İnsanların yeme alışkanlıklarını değiştirmek için suçluluk duygusu uyandırmak yerine et cazibesini pazarlama stratejsi olarak kullanıyor. Ambalajda marka adının yanı sıra ”tavuk değil" , “lezzetsiz tofu değil”, ”düşündüğün gibi değil" gibi kısa bilgilendirici sloganlar yer alıyor. Ambalaj üzerindeki görüntüler, markalamayı olabildiğince basit ve özgün tutmak için kasıtlı olarak sade tutulmuş.

Öne Çıkanlar

bottom of page