top of page

Daniel Arsham’ın Amsterdam’daki Zamansız Sergisi

Amsterdam’daki Moco Müzesi’nde New York merkezli sanatçı Daniel Arsham’ın “Connecting Time” sergisi karşımıza çıkıyor ve bizi geçmiş ve gelecek arasında yolculuk yaptırıyor. “Connecting Time” sergisinde, Mimarlıktan tasarıma, modaya ve heykele kadar birçok disiplini kapsayan Arsham'ın disiplinlerarası çalışması benzersiz izler taşıyarak sanat severleri şaşırtıyor.

Eylül 2019’un sonunda kadar sürecek olan Moco Müzesi’ndeki geniş sergi, Arsham'ın tüm kariyerini ziyaretçileri alternatif gerçekliklere ve söz konusu sloganı taşıyan çarpıtılmış boyutlara çekiyor; sanatçının isteğinde geçmiş, şimdi ve gelecek arasında yolculuk oluşuyor.

Arsham'ın çalışmasındaki ana kavram olan kurgusal arkeoloji, dizüstü bilgisayarlar, Diney karakterleri, pop kültürün gündelik nesneleri, basketbol topları ve daha birçok nesneyi barındırarak sanki bize gelecekteki arkeolojik alanda oraya çıkan nesneleri sunuyor.

Paskalya Adası ziyaretinde anıtlardan ve arkeologların gizeminden etkilenerek volkanik kül, kuvars, buzlu kaya, obsidiyen gibi malzemeler serginin temelini oluşturuyor. Böylelikle geçmiş, bugün ve gelecek arasındaki izleri yansıtıyor. Benzer teknikleri kullanarak Arsham, ikonik ve eğlenceli yanını aynı zamanda Elastic Wall sergisinde de gösteriyor. Yunan heykellerinde kullanılan örtü tekniği ile saat, insan, fiyonk gibi figürleri de işliyor.

Connecting Time adlı sergide, elastic walls, eroded patches, iconic objects adı altında eserler yer alıyor ve temelinde “The Past is Present, The Future is Now” mottosuyla zamanlar arasında yolculuk yaparak birbirlerine bağlamamızı sağlıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page