top of page

Evsiz Tasarımcı, Evsiz Tasarım

Design Academy Eindhoven mezunu genç tasarımcı Beer Holthuis’i atık kağıtları dönüştürme fikri ile yola çıkarak tasarladığı 3D kağıt hamuru yazıcısı ile tanıyoruz. 3D baskıda sürdürülebilir malzeme kullanımına ışık tutmak isteyen tasarımcı, dünyada ilk kağıt hamuru yazıcısını üreterek herkesin ilgisini çekmişti. Beer Holthuis’in “evsiz tasarımcı” fikri ile yola çıktığı bir projesini bu yazıda kaleme almak istedim. Bir alter ego yarattığı üç haftalık projesinde hiçbir eşyası, parası veya arkadaşları olmadan “evsiz bir tasarımcı” olmaya karar verdi.

“Evsiz bir adam olmayı seçtim; çünkü herhangi bir şehirde, herhangi bir eşya olmadan nasıl hayatta kalabileceğinizi ve sokakların neler sunabileceğini ve bunu nasıl kullanabileceğinizi keşfetmeyle ilgileniyorum. Toplumdaki bu farklı rolü oynamanın nasıl bir his olduğunu da merak ediyorum.”

Her ne kadar projeye hiçbir eşyası olmadan başlasa dahi, tasarımcı kimliği bir şeyler tasarlama, üretme dürtüsünü elden bırakmadı. Sadece yolda bulduğu atık malzemeleri veya araçları kullanabiliyordu. Bir süre sonra “evsiz tasarım stüdyosunu” Eindhoven’daki uzak bir ormanın içinde bir yere inşa etti. Yeni stüdyosunun etrafına yakın mesafelerde, farklı hikayelere sahip birçok malzeme bulabiliyordu. Bulduğu malzemelerle onların ardındaki hikayeleri birleştirip çeşitli objelere dönüştürmeye çalıştı.

Projesini günbegün hem video, hem de yazı ile kaydeden tasarımcının yolculuğunun ilk gününde şehir merkezinin yakınlarında çok sayıda çöp, kıyafet ve uyuyabilecek potansiyel yerler bulduğunu ifade etti. Aynı zamanda çevredeki insanların onu ya görmezden geldiğini ya da çok garipseyerek baktıklarını ifade etti.

Evsiz insanlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bakım merkezine gitti. İnsanların evsiz olmalarının temel nedenlerini bulmak ve hikayeleri dinlemek adına bazı insanlarla görüştü.Holthuis’in notlarına göre insanların evsiz olmalarının temel nedenlerinden bazıları:

Evsiz insanların birçoğunun zihinsel sorunları vardır. Ya depresyondadırlar, ya ailelerini kaybetmişlerdir ya da çok fazla alkol ve uyuşturucu tüketiyorlardır