top of page

Cove | Foster+Partners

Foster + Partners, yoğun alanlarda çalışan kişilere odaklanmayı ve mahremiyeti sağlamak için bir sandalye tasarladı. İtalyan markası Poltrona Frau tarafından üretilen Cove sandalyesi mini ofis görevi görmesi amaçlandı. Kıvrımlı formuyla geniş ve konforu sağlayan bir koltuk olan Cove, entegre bir USB şarj noktası, isteğe bağlı bir ana güç kaynağı bulunduruyor.

İlk olarak geçen yıl Mart ayında Stockholm'de havaalanı konferansında düzenlenen Yolcu Terminali Expo'da tanıtıldı. Foster + Partners, havaalanlarındaki salonlar veya bina resepsiyonları gibi kamusal alanlarda kümeler halinde kurulmasını amaçladı. Mimarlık firmasına göre, dairesel şekli, insanların mevcut salon mobilyalarına adapte olduğu farklı şekillerde yapılan çalışmaların sonucundan çıkıyor. Sandalyenin arkasındaki yastıklar kolçak olarak kullanılabilecek şekilde uzanıyor ve iç ve dış yüzeyler özelleştirilebiliyor. Cove sandalye, bir dizüstü bilgisayar kullanırken kullanıcıların masa başında rahatça oturabilmelerine veya bir kitabı veya tableti okurken dirseklerini yanlara koyabileceklerine izin verecek şekilde ayarlanmıştır.

Foster + Partners'ın endüstriyel tasarım başkanı Mike Holland, tasarımı kişisel alanın mekansallığını araştıran, işlev ve maddiyat açısından basit bir sandalye kavramını genişlettiğini, kompakt formu, yemek yemek, çalışmak veya dinlenmek için tenha bir alan sağlayan cömert bir sandalye olarak tanımlıyor. Foster + Partners her ne kadar ağırlıklı olarak mimariye odaklanmış olan bir firma olsa da düzenli olarak mobilya tasarımları da üretiyor ve tasarımın içinde bulunmaktan keyif alıyor.

Öne Çıkanlar