top of page

Urban Furniture | T Sakhi

Mimari ve tasarım stüdyosu T Sakhi, Beyrut'ta yerel halk için sosyal mekanlar yaratmayı amaçlayan bir dizi kentsel müdahalenin parçası olarak güvenlik engellerini oturma yerlerine dönüştürdü. Lübnanlı Polonyalı kız kardeşler Tessa ve Tara Sakhi'nin kurduğu multidisipliner stüdyo, Beyrut'un kamusal alanlarını daha ilgi çekici hale getiren kent topografyasındaki değişiklikleri tanıtmak istedi.

Bu proje, her ikisi de şehirde oturmak için yerler sağlayan Lost in Translation ve Holidays in the Sun olmak üzere iki müdahale ile sonuçlandı. Lübnan’ın mevcut siyasi istikrarsızlığı, bitmemiş inşaat projelerinin ve kentsel çevreye dağılmış güvenlik altyapısının bolluğuna katkıda bulunuyor.

Beyrut'taki kamusal alanların çoğu özelleştirildi, bu nedenle tek kamusal alan sokaklar. Beyrut'ta başlattıkları deneysel müdahaleler, sokak manzarasını geliştirmek isteyen hibrit yapıların temeli olarak günlük peyzajın bir parçasını oluşturan nesneleri kullanıyor. Holidays in the Sun adı verilen ilk müdahale, insanların oturacağı yerler oluşturuyor ve kentte şu anda eksik olduğu bölgelere yeşillik katıyor.

Kız kardeşler, "Czech hedgehogs" olarak bilinen hasarlı güvenlik bariyerlerini sokaklardan kaldırma ve tabureye dönüştürme izni aldı. Tasarımcılar birbirine bağlı üç çelik kirişten yapılmış yapıları yeniden boyadılar ve insanların oturmak için kullanabilmeleri için askı benzeri kumaş koltuklar eklediler. Ürünler, yerel halkın ve ziyaretçilerin birbirleriyle olduğu kadar her kamusal alanda da etkileşimde bulunmalarına yardımcı olacak konuşma ve dinlenme alanları oluşturmak için tasarlanmıştır.

Öne Çıkanlar