top of page

Re:Flex

Re: flex, Royal College of Art öğrencisi multidisipliner bir ekip tarafından geliştirilen, şekil hafızalı malzemeleri günlük tasarım ürünlerine dahil etmenin ekonomik ve göz alıcı bir yolunu sunuyor.

Re: flex, ısıya cevap olarak şeklini değiştiren yeniden yapılandırılabilir, programlanabilir bir akıllı malzeme. Şekil hafızalı materyaller, bir dış uyarıcı uygulandığında geçici bir şekilden kalıcı formuna değişebiliyor. Hareketleri ve esneklikleri mekanizmaları veya istenen davranışı tetiklemek için kullanılabilir.

İlk olarak iklime duyarlı mimari cepheler inşa etmeye başlayan ekip, prototip için ihtiyaçları olan malzemelerin çok pahalı olduğunu fark etti. Sonuç olarak düşük sıcaklıklarda büyük ölçekte üretilebilen düşük maliyetli, yaygın bulunabilen ve daha sürdürülebilir şekil hafızalı materyal olan Re:Flex'i geliştirdi. Re:Flex, esnek kabuk ve daha yüksek sertliğe sahip bir çekirdek olmak üzere iki bileşenden oluşuyor.

Bugün bir çok objenin basit bir şekilde küçük değişimlere ihtiyaç duyulduğu için atıldığını fark eden ekip, Re:Flex ile nesnelerin kullanıcılar tarafından ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesine izin veren bir dünya amaçlıyor. Şekil hafızalı materyal, oda sıcaklığında donarak, dış elemanlara sağlamlık ve yapı kazandırıyor. Bu donma, ısı uygulamasıyla kolayca tersine çevrilebilir ve başka bir amaç için tekrar kullanılabilir.

Ekip, malzemenin tekrar tekrar sabitlenme özelliğini göstermek göstermek için, kolayca uygulanabilen, çıkartılabilen ve tekrar kullanılabilen kol alçısı için bir prototip geliştirmiş. Tek kullanımdan sonra alçıyı atmak yerine, döküm çıkarılabilir, dezenfekte edilebilir ve tekrar kullanılabilir.

Re: flex'in esnekliği ve programlanabilirliği, malzeme soğuduğunda şeklini alarak farklı yüzeylere uymasını sağlıyor. Bu da Re:Flex’i ergonomik uygulamalar için oldukça uygun yapıyor. Re:Fleks mobilya eklemi olarak kullanıldığında kullanıcıya montaj kolaylığı sağlayabiliyor. Bir mobilya parçasını birden fazla parçaya monte etmek yerine, yalnızca ısı uygulamasıyla düz paketlenmiş mobilyalar kolayca kullanıma hazır hale gelebilir.

Royal College of Art İnovatif Tasarım Mühendisliği yüksek lisans programında tanışan multidisipliner ekibin üyeleri: ürün tasarımcısı Karlijn Sibbel, elektrik mühendisi Pierre Azalbert, felsefeci Benton Ching ve makine mühendisi James Fraser.

Öne Çıkanlar

bottom of page