top of page

Anish | Emanuele Magini


Milano merkezli tasarımcı Emanuele Magini, sanatçı Anish Kapoor'un çalışmalarından ilham alarak İtalyan markası Company Camps için sandalye tasarladı.

Tasarımcı Emanuele Magini, Anish sandalyeyi işaret ve fonksiyon arasında mükemmel bir sentez olarak tanımlarken Anish Kapoor’un daha önce bahsettiği "nesne olmayan" kavramından ilham alarak "olmayan bir nesne" olarak eserini tanımlıyor. İlk bakışta sandalye olarak görünmeyen bir nesne yaratarak aslında bu kavrama göndermeyi amaçlamış. Böylelikle de kullanıcılardan tepki gören bir sandalye yaratmayı başarmış.

Bunun için dairesel bir elastik kumaş tabakası ve metal malzemeden oluşan sandalye kumaşın metal çerçeveye gerilmesinden meydana geliyor. Anish sandalyenin altın renkli çerçevesi, yarım daire şeklinde kıvrılarak tabanında dairesel bir destek oluşturuyor. Karşıdan dairesel bir düzlem olarak gördüğümüz sandalyenin arkasında yer alan yarı dairesel minder sandalyenin görünmeyen kısmını ortaya seriyor.

Magini, birçok insanın tasarımdan korktuğunu, hileyi çözmek istediklerini, nasıl yapıldığını ve tasarlandığını anlamak istediklerini, diğer yandan ise doğrudan tasarımın içine kendilerini bırakan insanları gözlemlediğini söylüyor. Bu noktada tasarımcı olmanın sihirbazlıktan bir farkı olmadığına esprili bir şekilde değiniyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page