top of page

Totemy Sculptures | Alicja Biała & Iwo Borkowicz


Tasarımcı Alicja Biała ve mimar Iwo Borkowicz, çok katlı veri görselleştirmesi görevi gören bu renkli Totemy kuleleri ile iklim değişikliğinin gerçeklerini görselleştirmeyi amaçladı. Polonya'nın Poznań kentindeki MVRDV Bałtyk kulesinin altına kurulan altı Totemy heykelin her biri dokuz metre yüksekliğinde, geometrik birer ahşap kule.

Totemlerin her biri, çevre sorunuyla ilgili bir istatistiği yansıtmak için tasarlanmış. Örneğin, bir totem tarih boyunca üretilen her plastik parçanın başına gelenleri gösteriyor. Heykelin mavi kısmı baskın, cesur geometrik şekillere oyulmuş ve hafifçe kıvrımlı desenlerle süslenmiş. Bu, atık olarak atılan tüm plastiği temsil ediyor.

Altında, farklı renklerde daha ince bölümler kalan plastiğin kaderini gösteriyor. Yeşil, hala kullanımda olanları temsil ediyor, kırmızı ise yanmış olanları. Sadece sarı bir bant olan en ince bölüm, geri dönüştürülmüş plastiği temsil ediyor. İzleyiciler heykellerin üstündeki QR kodu taratarak bu açıklamalara ve istatistiklere ulaşabilir.

Öne Çıkanlar

bottom of page