top of page

Virarium I Jean-Baptiste Fastrez


Jean-Baptiste Fastrez, 1984 doğumlu Paris'te yaşayan bir tasarımcı. 2010 yılında Paris’te bulunan Ensci / Les Ateliers de Paris’ten onur derecesiyle mezun tasarımcı, üç yıl Ronan ve Erwan Bouroullec’in asistanı olarak çalıştıktan sonra 2011 yılında Paris’te kendi tasarım stüdyosunu hayata geçirmiş.

Sınırlı ve endüstriyel ortamda farklı ürün ve mekan tasarımı projeleri üzerinde çalışmakta olan Jean-Baptiste Fastrez, Danimarkalı tekstil üreticisi Kvadrat, Paris’teki Galerie Lafayettes, Marsilya'daki cam araştırma merkezi Cirva, Fransız markası Moustache, Londra ve Paris merkezli tasarım galerisi Galerie kreo gibi birçok yerle beraber çalışıyor.

Çalışmaları Paris'te VIA'da, Lozan'da Mudac'da, Belçika'da Grand Hornu'da ve Museum of Art in Seoul’de çeşitli tematik sergiler adı altında sunuldu. Eserlerinden bazıları, Hyeres'teki Villa Noailles, Paris'teki Cnap ve Centre Pompidou'nun daimi koleksiyonunda yer almakta. Birçok alanda projeleri seçilmiş, sergilenmiş ve ödüllenmiş bir tasarımcı olan Fastrez, aynı zamanda workshoplarda veriyor.

Bu sene “Vivarium” adlı yeni sergisinde Jean-Baptiste Fastrez, farklı hisler uyandıran hayvanlar aleminden esinlenerek tasarladığı bir sergiyle bizleri büyülüyor. Hayvanlar alemi ve nesne arasındaki eksik olan bağı sorgulayan tasarımcı, sekiz parçalık olan sergisine tüm vahşi hayvanları davet ediyor. Nesnelerdeki her bir hayvan kendi özelliklerine göre nesnelerle birleşmesi gizemli bir hava katıyor; aynalı kıvrımlı eğri bir yılana benziyor, Alpler'in yeşil mermeri timsah derisini çağrıştırıyor. Fastrez’e göre; nesneler her zaman bir masal anlatıyor ve hayvanlar tükenmez bir ilham kaynağı oluşturuyor.

“Vivarium”, 1930'larda ve özellikle Jean Dunand’ın çalışmasına dayanarak daha soyut ve çağdaş bir çalışma sunar. Rasyonellik ile serbest formlar, Fastrez'in mizah ve incelikle gezindiği soyutlama ve anlatım arasında yeniden keşfedilen bir denge olarak ortaya konmuştur.

Öne Çıkanlar