top of page

Meyve Artıklarının Potansiyeli | Ottan Studio


Bu hafta doğal malzemelerin değerinin farkında, bahçemizden çıkan atık ve artıkların potansiyeline odaklanan Ottan Studio ile tanıştık. Ottan Studio’nun hikayesi kurucusu Ayşe Yılmaz’ın üç yıl önce meyve kabuklarını israf etmekten kaçınarak tasarladığı ürünlerde kullanmak üzere biyokompozit malzemelere dönüştürmesiyle başlıyor. O günden bugüne Galata’daki atölyesinde doğadan gelen birbirinden farklı renk ve dokularla çalışan tasarımcı, yaklaşık 150 çeşit malzemeyi kapsayan bir portföy oluşturmuş.

Dönüştürülen atıklar arasında biçilen çimenler, portakal kabukları, meyve posaları ve tarihi geçmiş baklagiller gibi pek çok bitkisel kaynak bulunuyor. Yarıdan tama kadar değişen oranlarda atıktan oluşan, ahşap kadar dayanıklı bu malzemeler, insanlarda yeme isteği uyandırarak algı oyunları yaratıyor. Ottan malzemeler mobilya ve dekoratif objelerde kullanan tasarımcı, bu malzemelerin aynı zamanda otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde de kullanabileceğini söylüyor.

'Genel kanı ahşabın mobilya ve inşaat sektörlerinde en yeşil çözüm olduğu yönünde; fakat her dakika 40 futbol sahası genişliğinde ormanlık alan yok ediliyor ve bunun en büyük sebebi de bu endüstrilere yönelik kereste üretimi. Doğal kaynakları bilinçsizce tüketen gıda endüstrisi ise, ürettiğinin üçte birini israf ediyor. Oysaki bu atık ve yan ürünler çeşitli sektörlerde değerlendirilmeye yönelik büyük bir potansiyele sahip.’ diyen Ayşe, 70 yılda zor ve emekle yetişen ağaçları tüketmek yerine her sene aldığımız meyveleriyle ve bu meyvelerin artıklarıyla alternatif materyaller oluşturmayı hedefliyor.

Ottan Studio, sıfır-atık konusunda sektörel farkındalığa katkıda bulunmayı ve organik atıkların ileri dönüşümdeki önemine vurgu yaparak bu alanda gerçekleştirilecek diğer çalışmalara ilham kaynağı olmayı amaçlıyor. Bununla beraber marka kimliğinin bir parçası olan eşsiz malzemelerini seri üretime geçirerek geniş kitleler için ulaşılabilir kılmak adına çalışmalarını sürdürüyor.