top of page

Sápu | Danielle Coffey


Northumbria Üniversitesi mezunu Danielle Coffey, evsel su sistemlerini kirletmelerini önlemek için yağları ve artıkları yemek pişirmeden sabun haline dönüştüren bir cihaz tasarladı. "Sabun" için İzlanda dili olan Sápu, ev sahiplerini, kendi yağlarını, yağlarını ve greslerini (FOG) atıklarını pişirme işleminden doğal sabun haline getirerek toplamalarını ve yeniden düzenlemelerini teşvik etmeyi amaçlayan bir mutfak ürünüdür. Lavabo imha yöntemlerine daha çevre dostu bir alternatif olarak geliştirilen proje, gelecekteki su kirliliği sorununu ele almayı hedefliyor.

Sápu cihazı, tipik olarak lavaboya yıkanan ve su kirliliğine ya da kuzgunlar gibi altyapı sorunlarına katkıda bulunan pişirme yan ürünleri ile ne yapılacağını bilmeme sorununa bir çözüm sunmaktadır. Coffey, ürünü, İngiliz mağaza John Lewis'deki Room Y yenilik departmanı tarafından üniversite için kısa bir sete cevap olarak tasarladı. Öğrenciler, iklim değişikliği, nüfus artışı ve azalan kaynakların zorluklarını ele almanın bir yolu olarak kentsel ortamda kullanılmayan ya da ihmal edilmiş kaynaklardan yararlanan bir teklif geliştirmekle görevlendirildi.

Araştırmaları sırasında Coffey, FOG blokajlarının su sistemi sorunlarının yaklaşık yüzde 80'inden ve sistemlere ve çevreye verilen yaklaşık 100 milyon £ değerindeki zarardan sorumlu olduğunu buldu. Ayrıca, kirleticilerin hanehalklarının yanlış bertaraf edilmesinin, su sistemindeki tıkanmalara en büyük katkı olduğunu keşfetti. Bu nedenle, Sápu projesi ile, insanları FOG'ları doğru bir şekilde elden çıkarmaya veya yeniden kullanmaya teşvik edecek "davranış değişikliklerini aşılayarak" gelecekteki su kalitesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Pişirmeden sonra, atık FOG'lar birlikte ultrasonik olarak kaynaklanmış üç parçalı bir enjeksiyon kalıplı polipropilen filtreye dökülür - basınç altındaki öğelere yüksek frekanslı ultrasonik akustik titreşimler uygulayan bir teknik. Atık, bir polisakarit bazından - selüloz veya nişasta gibi bir karbonhidrattan yapılan toksik olmayan, biyolojik olarak parçalanabilen bir filtre kağıdından süzülür.

Bu daha sonra iki kaşık lye (bir metal hidroksit) ve altı kaşık su ile karıştırıldığı ana bölmeye süzülür. Bu, kullanıcının, kalıplara dağıtılmadan önce, chia tohumu veya lavanta gibi otlar, esans yağları, kabukları ve tohumları ekleyerek kişiselleştirebileceği bir sıvı karışımı üretir. Barlar katılaşmaya ve günlük ev kullanımı için bir sabun oluşturmaya bırakılmıştır.

Öne Çıkanlar

bottom of page