top of page

Stone Foam Tabure I Matthijs Kok


Matthijs Kok, Hollanda'nın Amsterdam kentinde bulunan bir ürün tasarımcısıdır. Çalışmalarında, çağdaş sanat ve tasarım arasındaki ince çizgiyi keşfederek, malzeme olanakları ve üretim teknikleri ile deneme yapmaya odaklanan Kok, Stone Foam Tabure tasarımı ile ilgimizi çekiyor. Taş Köpük Tabure, Matthijs'in Kurulum Sanatı hayranlığıyla ortaya çıkmış bir eser. Kurulum Sanatının karakteristik algısı, etkileşimi ve çelişkileri bu dışkıda bir araya getirilerek beklenmedik şekilde yumuşak olan sert görünümlü bir tabureyi hayata geçirmesini sağlamış.

Stone Foam Tabure için, poliüretan (yumuşak köpük) malzemesini üç aylık bir araştırma yaptıktan sonra Matthijs, taş köpük oluşturan bir reçete geliştiriyor. Sıvı yumuşak köpüğe kil granülleri ve pigment gibi ilave bileşenler eklenerek, genleşmiş köpük ve köpüğün viskoelastik özelliklerini etkilemeden bir ham taş dokusu oluşturuyor. Malzemenin viskoelastik özellikleri ve dokunulma ihtiyacı nedeniyle Stone Foam, sandalye tasarımına dönüştürülerek hem fonksiyonel hem de sanat eseri algısı yaratarak işlevsel bir tasarım sunuyor.

Orijinal bir sabun taşından çıkan silikon kalıp Stone Foam karışımı ile dolduruluyor. Genleşme sırasında, karışım hacim olarak on altı kez artarak kalıbın şeklini alıyor. Döküm serbest bırakıldıktan sonra, kil granülleri çözüldükten sonra taş dokusu oluşuyor. Döküm, daha doğal bir sonuç vermek için çok sayıda gri gölgelendirme yapılıyor ve krom ayaklarla tasarım tamamlanıyor. Stone Foam Tabure, sanat ve mobilya arasındaki ince çizgiyi çok etkili bir şekilde hayata geçirerek sanatın fonksiyonel yönünü ortaya çıkarıyor.

Öne Çıkanlar