top of page

Soapbottle | Jonna Breitenhuber

Hijyen ürünlerinin ambalajında kullanılan plastiği azaltmayı amaçlayan Berlinli tasarımcı Jonna Breitenhuber, sabundan yapılmış ambalaj tasarladı.

İklim değişiklikliği etkilerini gösterirken, çevreye duyarlı tasarımcılar atıkları azaltmayı amaçlıyor. Yalnızca birkaç hafta boyunca kullanılan hijyen ve kozmetik ürünlerinin ambalajlarında parçalanması 400 yıldan uzun süren plastikler kullanılıyor. Berlin University of Arts mezunu tasarımcı Breitenhuber, bu atık problem tanımından yola çıkarak Soapbottle’ı tasarladı.

Tasarım ürünü ambalaja dönüştürerek ambalajsız kozmetik konseptini içeriyor. Şampuan, duş jeli ve temizleme jeline ambalaj olan Soapbottle’ın portakal, yaban mersini, aleovera ve böğürtlenden üretilmiş çeşitleri var. Doğal maddelerden üretilen Soapbottle biyolojik olarak tamamen çözünüyor böylece atık tamamen önlenebiliyor. İçindeki içerik kullanılırken sabun ambalaj yavaş yavaş eriyor. Ambalaj olarak ömrü bittiğinde de artıkları el sabunu olarak veya işlenerek tekrar kullanılabilir.

Breitenhuber’in tasarladığı sabun ambalaj plastik ambalajlarla aynı özelliklere sahip değil. Soapbottle plastik ambalajın aksine kırılgan, suda çözünür ve kullanıldığında yüzeyi kayganlaşır. Bu dezavantajlar tasarım öğeleri olarak kullanılıyor. Objenin dönüşümü ve bundan doğan özgünlük Soapbottle’ın konsepti.

Sıfıt atık felsefesini benimseyen Soapbottle bugüne kadar Green Concept Award Pop-up Store ve Trashspotting’te sergilenmiş.

Öne Çıkanlar

bottom of page