top of page

Substance Sergisi Detroit`te Açılıyor!


Form&Seek tasarım stüdyosunun kurucusu Bilge Nur Saltık ve Sophie Yan’ın küratörlüğünü yaptığı Substance sergisi, materyali keşfetmeye odaklanan ve tasarımı materyale göre şekillendiren ürünlerden oluşan bir sergi. Bauhaus’daki çoğu tasarımcı gibi Detroit’teki tasarımcılar da bu post-endüstriyel dönemde zanaat temelli uyulamalara geri dönüyor, makine üretimi ile el üretimi arasındaki seçenekleri araştırıyor.

Unesco tasarım şehirlerinden biri olan Detroit Eylül ayını ’Detroit Tasarım Ayı’ ilan etmiş. Şehirde yaşayan yaratan ve üreten tasarımcı ve sanatçıları bir araya getiren bu 30 gün süren etkinlik şehrin çeşitli yerlerinde gerçekleşen 30 ana tekinlik ve 20 yan etkinlikle üreten yaşayan Detroit’i bir araya getiriyor olacak. Design Core tarafından düzenlenen Detroit Tasarım Ayı bu sene 7. yaşını kutluyor.

Form&Seek Detroit Tasarım Ayı 2019 için Detroit bazlı tasarımcıları ve zanaatlarları bir araya getirerek şehrin yaratıcılığını kutluyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden genç tasarımcılara çalışmalarını uluslararası tasarım sergilerinde sergilemek için bir platform yaratan Form&Seek, deneysel ve düşünceyi tetikleyen işleri dinamik temaları altında birleşiyor.

“Detroit şehirde 30’dan fazla etkinliğe ev sahipliği yapan Detroit Design Months, yaratıcı etkinlinler konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Form & Seek olarak bu etkinliğin ilk kez bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz. Detroit son derece yaratıcı bir şehir. Detroit’in yaratıcı topluluğunun yeni bir üyesi olarak Substance isimli sergiyi kürate ettik ve lokak tasarımcıları bir araya getirdik."

6 - 30 Eylül arasında ziyaretçilere açık olacak Substance sergisi deneme ve araştırma yoluyla yeni malzemeler ve sıra dışı teknikler geliştiren tasarımcıları bir araya geliyor ürettiklerini paylaşıyor. Kurulduğu yıldan beri Milan, Londra ve Hollanda tasarım haftalarında görmeye alışık oluğumuz, küratörlüğünü yaptığı ve tasarladığı ürünlerle ilgi uyandıran tasarım stüdyosu Form&Seek’in yeni sergisini gezmek için sabırsızlanıyoruz.

Tasarımcılar

Aaron Blendowski, Alberte Tranberg, Bilge Nur Saltik, Karen Lee, Patrick Ethen, Sara Nishikawa, Scott Klinker, Sophie Yan, Substudio, Shelly McMahon, Sunny Kim, Studio Herron, Studio Thing Thing

Öne Çıkanlar