top of page

Chinese Ink | Apiwat Chitapanya


Bangkok tasarımcısı Apiwat Chitapanya, Çin mürekkebi resimlerini bal mumu dökümü sürecinde taklit eden uzman pirinç mobilya markası Masaya için bir koleksiyon yarattı. Bir yemek sandalyesi, tabure ve tezgahtan oluşan Mürekkep Koleksiyonundaki her parça, ilk olarak Masaya'nın Tayland'daki atölyelerinden birinde çelik destekli bir bal mumu kalıbına döküldü.

Beş bin yıl öncesine dayanan bir işlemde, bu prototip kalıpları daha sonra erimiş pirinçle dolduruldu ve çevreleyen bal mumu modeli eritilmeden önce soğumaya bırakıldı. Soğutma metalinin büzülmesinden kaynaklanan herhangi bir düzensizliği gidermek için, Mürekkep Koleksiyonundaki her bir madde dört ile beş tur prototip testinden geçer.

İstenilen şekle ulaşıldığında, altından yumuşak mat siyah veya ikisinin bir kombinasyonuna kadar değişen renkleri oluşturmak için son parçalar temizlenir, patlatılır ve parlatılır. Chitapanya ilk olarak, dünyanın en eski sürekli sanatsal geleneklerinden biri olan Çin resmindeki serbest akışlı çizgiler ve hareket duygusundan etkilendi.

For the chair and bench, upholstery was added in a range of contrasting colours and textures from velvet in teal blue to brown satin. Just as Chinese ink paintings are distinguished by their harmonious rhythm and composition, Chitapanya hopes that users will be able to derive both sensory and aesthetic pleasure from the collection.

Öne Çıkanlar