Mimaride 3D baskı keçelerin kullanımı


Akustik paneller ve diğer mimari elemanlar, ABD'deki Taubman Mimarlık ve Şehir Planlama Koleji'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen robotik bir iğne keçe işlemi kullanılarak karmaşık 3D formlarda yapılabilir. Wes McGee, Tsz Yan Ng ve Asa Peller, işlemlerini 3D baskıya veya ilave üretime benzetiyorlar çünkü aynı zamanda dijital olarak tasarlanan malzemenin katmanlaşmasını da içeriyor. Ve bu işlemler plastik, beton ve hatta canlı doku gibi malzemelerde daha geometrik olarak karmaşık formların oluşturulmasına izin verdiğinden, ekibin robotik süreci keçe için yeni fırsatlar yaratıyor.

Yünden, polyesterden veya her ikisinden oluşan bir karışımdan yapılmış olan keçe, malzemenin tabakalarını birbirine bağlamak yerine bağlayarak yapılan bir tekstildir. Bu, tipik olarak, dikenli iğnelerin katmanları delerek, lifleri birbirine dolaştırdığı iğne keçesiyle yapılır. Endüstriyel düzeyde, bu çalışma zaten makineler tarafından yapıldı ancak Taubman College takımı bu süreci bazı ileri teknolojilerle geliştirdi.

Bu, artık ses yalıtımı özellikleri nedeniyle özellikle akustik panellerde popüler olan keçeden yapılmış ürünlerin daha karmaşık şekillerde ve kendi formlarına yerleştirilmiş sofistike veya özelleştirilmiş özelliklerle üretilebileceği anlamına gelir. Yeni başlayanlar için takımları iki değil üç boyutlu olarak üretiliyor. Bu sadece heykel elemanlarının üretimine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda keçe panelinin yüzeyinde hiçbir fark görünmese bile içinde farklı özelliklere sahip olabileceği anlamına gelir. Örneğin, bazı bölgelerde daha sert olabilir. Ekip, bunun açık plan ofisler için ısmarlama akustik çözümler üretiminde özellikle yararlı olabileceğine inanıyor ve bir sonraki araştırma aşamasında buna odaklanmayı planlıyor.

Öne Çıkanlar