top of page

Su yosunundan üretilen aydınlatmalar


Kıvrık kenarlar, New Yorklu tasarımcı Nina Edwards Anker'in kurutulmuş yosun yapraklarından yarattığı bu asılı lambaları detaylandırıyor. Brooklyn'deki Nea Studio'yu yöneten Edwards Anker, objelerin etrafını deniz bitkisi levhalarını kalıpladı ve silindirik kolyeler oluşturmak için kurumaya bıraktı. Edwards Anker, “Her bir deniz yosunu tabakasının ham doğasının kendi heykel yapısını oluşturmasına izin veriyoruz” dedi.

Lambalar, Chlorophyta olarak bilinen koyu yeşil alglerden elde edilir. Bu saydam ve güneşte parıltı üreten, ona çarpan güneş ışığını filtreleyebilen bir deniz yosunu. Edwards Anker, asılı ışıkların her birine bir elektrikli ampul yerleştirdi. LED'leri seçti çünkü standart ampullerden daha az ısı yayarlar. Edwards Anker , “Stüdyoda sıcak ışık üreten doğru LED ampulleri bulmaya çok dikkat ediyoruz” dedi. "Zor, ama teknoloji hızla gelişiyor." Işık açıldığında sertleşmiş kabuğun bazı kısımları parlar, diğerleri ise koyu renkli bir renkte kalır.

Her bir armatür renk ve şekli bakımından benzersizdir. Bazıları tamamen pürüzsüzken, diğerleri kabarık ve sert, düzensiz kenarlara sahiptir. Edwards Anker, "Malzeme orijinal organik doğasını, yarı saydamlığını ve rengini koruyor, böylece her el yapımı hafif gölge orijinal bir heykel haline geliyor," dedi. Her gölgenin üzerinde bir ampul eklemek ve dekoratif bir eleman eklemek için dairesel bir metal çerçeve bulunur. İnce kağıt lambaların alt kenarları doğal olarak buruşmuş ve bu nedenle her parça için benzersiz.