Gurli Elbækgard I Doğa’dan İlham Alan Seramik


Danimarkalı seramik sanatçısı Gurli Elbækgard, 19-22 Eylül tarihleri arasında Londra’da gerçekleşen tasarım haftasında ‘Crossovers’ adı altında sergilenecek isimler arasında yer alarak dikkatimizi çekiyor.

Gurli Elbækgard, Bergen'deki Kolding Tasarım, Sanat ve El Sanatları Okulu'nda klasik seramik ustası olarak eğitimini tamamladı. Ancak tasarımlarındaki dokusal güzelliği uzaklarda değil, sanatsal dürtüleri için Norveç dağlarından ilham alarak hayata geçirdi.

Kendi içinde birçok farklı teknikleri deneyerek ustalığına ustalık katarak ilerleyen Elbækgard, renk, şekil ve doku açısından Norveç’in kendisi için büyük bir ilham kaynağı olduğunu söylüyor. Dağlar, yaylalar, kayalar, odunlar hepsinin kendisi için birer yaratıcı unsur olduğunu ve bunları da kendi tasarımlarında daha küçük bir ölçüde yansıtmaya çalıştığını tasarımlarıyla gözler önüne sürmeyi başarıyor. Taşların kendi doğasında bulunan dokusu kendi deseni, yosunların kendi içindeki renk geçişleri hepsi ona bir kaynak oluyor.

Elbækgaard, ne kadar klasik eğitim alan bir seramik sanatçısı olsa da (döner tabla üzerinde çalışan), kendi sınırlarını zorlayan, doğanın esrarengiz yapısından esinlenen bir tasarımcı. Son olarak Londra Tasarım Haftası’nda gördüğümüz ‘Geomorfologi’ koleksiyonu aslında tam olarak doğanın yansıması olarak anlatmak istediklerinin somut bir halı olarak sergide karşımıza çıkıyor.

Öne Çıkanlar