top of page

Creatable World | Mattel

Mattel, dünyanın ilk toplumsal cinsiyetten bağımsız bebek serisi Creatable World'ü tasarladı.

Firma, dünyanın ilk cinsiyetsiz bebeği olarak tanıttığı serisinin lansmanını 25 Eylül'de yaptı. Farklı ten tonları, saçlar ve giysilerle altı bebek piyasaya süren firma, çocukların kendilerini etiketlerden bağımsız özgürce ifade etmelerine imkan sağlıyor. Mattel kapsayıcılığın olumlu etkisini yansıtmayı ve kutlamayı hedeflediğini söylüyor. Seri #allwelcome etiketi ile tanıtılıyor.

Serinin bebeklerinin yüzleri cinsiyetsiz olarak tasarlanmış: dudaklar küçük, kirpikler kısa ve çene çok geniş değil. Bebeklerin Barbie gibi göğüsleri veya Ken gibi geniş omuzları yok. Creatable World serisindeki her bebek kısa saçlı,fakat uzun saç alternatifi için perukları var. Gardıropları ise herkesi kapsacak parçalar içeriyor: kapüşonlular, spor ayakkabılar, tişörtler ve kamuflajlı pantolonlar… Creatable World kıyafet ve saç seçimiyle çocukların oyuncaklarını kişiselleştirmesine imkan sağlıyor.

Bebeklerin yüzleri cinsiyetsiz olarak tasarlanmış. Burada, bebek yüzleri Mattel'in merkezinde boyanıyor. TIME için Angie Smith'in çektiği fotoğraf

Creatable World “Etiketleri dışarıda tutmak ve herkesi davet etmek için tasarlanmış bir bebek serisi” sloganı ile ortaya çıkmış. Mattel serisini piyasaya çıkartmadan önce kendini trans, gender-nonbinary ve gender-fluid olarak tanımlayan 15 çocuk da dahil olmak üzere yedi eyalette 250 aileyle test etmiş.

JUCO'nun TIME için çektiği fotoğraf

Mattel daha önce 2016 yılında Barbie bebeğine uzun boylu, minyon ve kıvrımlı olmak üzere üç yeni vücut tipi ekleyerek kapsayıcılık alanında büyük adımlar atmıştı.

Öne Çıkanlar