top of page

Canopy | Layer&Raeburn


Benjamin Hubert'in tasarım ajansı Layer ve moda stüdyosu Raeburn tarafından çelik çerçevelerin üzerine sarılı olarak geri dönüştürülmüş paraşüt malzemesinden oluşturdukları sandalye tasarımı dikkatimizi çekiyor.

Üç sallanan sandalyeden ve bir panelden oluşan Canopy koleksiyonu ile tasarımcılar değeri biçilmeyen malzemelerin yeniden yapılandırılması konusunda adım atan bir koleksiyon oluşturdu. Tasarımcılar, kaynaklanmış katı geometriye sahip çelik çerçeveler kullanarak asıl malzeme olan paraşüt malzemesini öne çıkaracak tasarımlar hayata geçirmeyi amaçlamışlar.

Ürünlerde kullanılan paraşüt malzemesi özellikle ultra ince naylon malzemeden üretilen eski askeri paraşüt malzemesi gibi parçalar kullanılarak terzilerin yardımıyla döşeme olarak çekil çerçeveleri çevreleyerek oluşuyor.

Sallanan sandalyelerin her üçü de aynı yapıya sahipken, döşemelerin farklı şekillerde kullanılması birbirleri arasında aynı malzemeden farklı tasarımlar ortaya çıkmasını amaçlamış. Böylelikle, siyah ve beyaz olan sandalye tasarımda natürel bir çalışmayla karşı karşıya kalırken diğer sandalye ve panelde hem daha renkli fakat gergin (malzeme özelliği kullanılan) bir tasarımla karşılaşıyoruz.

Canopy Koleksiyonu, her iki markanın da deneysel olarak beklenmedik bir projeyi test etmesi, öğrenmesi ve nihayetinde başarması için gerçekten eşsiz bir deney olarak karşımıza çıkıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page