top of page

Re-Use, Re-Think, Re-Imagine


Hauser & Wirth tarafından işletilen bir sanat galerisi olan Make'de, 'maker'ların malzemeleri nasıl geri dönüştürdüklerini ve yeniden hayata geçirdiklerini konu edinen bir sergi açıldı. Re-Use, Re-Think, Re-Imagine adlı sergi, camdan mobilyaya uzanan geniş bir yelpazede 54 parçayı barındırıyor.

Make galerisinin küratörü Jacqueline Moore, sürdürülebilirlik, çevresel konular ve yeni malzemelerin araştırılması konularının birçok üreticinin uzun süredir uğraştığı temalar olduğunu söylüyor. Sergi ise bu araştırmayı sürdürmeyi ve genişletmeyi, materyaller, yöntemler ve teknikler için yeni olasılıklar ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıl açılan Make, uluslararası galeri Hauser & Wirth'in sahibi olduğu en son mekan. Somerset, İngiltere'de Bruton kasabasındaki bir Gürcü konakta yer almakta. Re-use , Re-think, Re-imagine, sadece ürünlerdeki plastiği değil aynı zamanda üretim sürecinde kullanılan plastiği de değiştirmek isteyen tasarımcı Gavin Keightley'nin çalışmalarını da içeriyor. Endüstri standardı olan sentetik kalıpları kullanmaktan kaçınmak için, yerine kuskus ve patates püresi gibi sertleştirilmiş yiyecekleri kullanıyor.

Serginin diğer katılımcılarından biri Charlotte Kidger ise, endüstride kullanılan poliüretan köpük tozlarını reçine ile birleştirerek mobilyalar üretiyor. Böylece onlara ikinci bir hayat döngüsü kurguluyor.

Öte yandan James Shaw, geri dönüştürülmüş yüksek yoğunluklu polietilen veya HDPE (süt şişeleri ve taşıma torbaları gibi ürünler yapmak için kullanılan bir opak plastik) ve altı ampullü bir ışık oluşturmak için üst üste örtülmüş oluklu boru şekillerine elle şekillendiriyor . Bununla birlikte, plastiğin ötesine de odaklanıyor. Özellikle deniz yosunu, talaş ve ağaç reçinesi karışımından bu sergi için uygun olan Old Man of The Sea (and the Land) Lamp isimli aydınlatmayı tasarladı.

Öne Çıkanlar