top of page

Pantone Yılın Rengi | Klasik Mavi

1999’dan beri yılın rengini belirleyen PANTONE Renk Enstitüsü, 2020 yılının rengini açıkladı: 19-4052 KLASİK MAVİ

Her sene detaylı trend analizi ve değerlendirme süreci sonucunda belirlenen yılın rengi; endüstriyel tasarım, ürün ambalajı ve mobilya dışında grafik tasarım ve moda gibi pek çok farklı sektörde ürün geliştirme ve satın alma kararlarını etkilemiştir.

New Marble Collection - BORNN

İnsanlar üzerinde bu kadar önemli ve büyük etkiye sahip olacak yılın renginin duygusal etkisini düşünecek olursak; Klasik Mavi bizim için her zaman sakinlik, sadelik, zarafet, huzur, barış ve güven duygularının simgesi olmuştur. Yılın rengini daha da somutlaştırmak istersek gökyüzü, deniz, su, okyanus ve bulut örnekleri ilk aklımıza gelenlerden.

Somutlaştırmaya iyi bir örnek: Pantone X The Inside işbirliği ile geliştirilen ve üretilen ‘Dusk’, PANTONE 19-4052 Klasik Mavi renginin dokunsal hissini uyandıran özel bir kumaş.

Dusk - The Inside

Dusk Collection - Pantone x The Inside

Sağlam ve güvenilir hissi veren tonlara sahip yılın rengi, iç mekanda sakin ve derin alanlar yaratmak isteyen ‘tasarlayanlar’ın tercihi olacaktır.

London House for Roksanda Ilincic - RA Projects

Mekanda algıladığımız diğer bir unsur da koku. PANTONE ekibi Klasik Mavi kokusunu şu şekilde betimliyor: Gökyüzü ve denizin buluştuğu yerin yani sınırsız maviliğin kokusu. Pantone’un ilk duyusal ortaklarından biri olan Firmenich tarafından üretilen mumun tarifinde nilüfer ve deniz yosunu bulunuyor.

Firmenich

Geniş ve sonsuz maviliği andıran PANTONE 19-4052 Klasik Mavi ile yaratılan tüm bu duyusal girdiler ve deneyimler düşüncemizi genişletmek için bilinenin ötesine bakmamızı teşvik ediyor; daha derinden düşünmemize, bakış açımızı genişletmemize ve yeni deneyimler yaratmamız için ilham oluyor.

2020 boyunca tasarımcı ve sanatçıların 19-4052 Klasik Mavi rengini kullanarak ortaya çıkaracağı tüm işleri heyecanla bekliyoruz!

Öne Çıkanlar

bottom of page