The Hand | Claesson Koivisto Rune


Claesson Koivisto Rune, 1995 yılında Stockholm'de Mårten Claesson, Eero Koivisto ve Ola Rune tarafından kurulan bir İsveç mimari ortaklığıdır. Bir mimarlık firması olarak başlayan, ancak o zamandan beri hem mimaride hem de tasarıma eşit derecede önem veren uluslararası kabul görmüş, çok disiplinli bir ofis haline gelmiştir. Proje kategorileri: binalar, oteller, evler, mağazalar, ofisler, sergiler, mutfaklar, sağlık gereçleri, sofra takımları, mobilya, tekstil, seramik, aydınlatma gibi birçok tasarım alanını içinde barındıran bir ofistir.

Dünyanın tüm büyük kıtalarına kadar uzanan projeleri ile, 2004 yılında Venedik Mimarlık Bienali'ndeki uluslararası bölümde sergilenen ilk İsveç ofisi olan 2004'te Fiskarhedenvillan Tind Prefabrik ev koleksiyonu, Öland'deki Widlund Evi, Kumla'daki Örsta Galeri binası gibi ödüllü projelerden de sorumludurlar. Kyoto'daki Sfera Building kültür evi ve Stockholm'deki Nobis Hotel bunlardan birkaçı olarak yer alıyor.

Tasarladıkları ürünler ise, Arflex, Asplund, Blueair, Boffi, Capdell, Cappellini, Casamania, David tasarımı, Disiplin, Dune NY, Fontana Arte, Italesse, Kasthall, Living Divani, Marsotto Edizioni, Modus, Muuto, Offecct, Paola Lenti, Petite Friture, Skandiform, Skultuna, Tacchini ve Wästberg dahil olmak üzere 80'den fazla uluslararası imalat şirketi ile birlikte hayata geçmiştir.

Şuana kadar yaptıkları projeler ve ürünler ile, Elle Décor Italia, Elle Deco Sweden, Chicago Athenaeum International Architecture Award, German Design Award, Good Design Award USA, IF Product Design Award, Good Design Award Japan, Design S and the Red Dot Design Award yer alarak birçok ödül kazandı.

Abitare, Architecture & Urbanism, Domus, Interni, The New York Times, Surface, Vogue ve Wallpaper dahil olmak üzere mimari, tasarım ve genel basın tarafından çok sayıda dergide yer aldı. Bugüne kadar, yalnızca Claesson Koivisto Rune'un çalışmalarına odaklanan 12 kitap yayınlandı.

Son olarak İsveç mimarlık firması Claesson Koivisto Rune, tek bir düz yüzeye sahip olmayan eğimleri ve kıvrımları olan, el yapımı ahşap mobilya koleksiyonunda uzman Japon marangoz Yuji Takahashi ile iş birliğine girerek yeni bir koleksiyon hayata geçirdi.

The Hand Furniture koleksiyonu, Mårten Claesson, Eero Koivisto ve Ola Rune başkanlığındaki mimarlık ve tasarım stüdyosunu Hiroşima'daki Kumano'da bir atölye işletmesi olan Takahashi ile birlikte çalışan bir işbirliğinin sonucudur.

Proje, Tokyo El Sanatları Odası'ndaki programı denetleyen ve Tokyo Hamacho Hotel'de bir konuk odası ve galeri olan yaratıcı yönetmen Teruhiro Yanagihara tarafından başlatıldı. Yanagihara'nın yönetiminde farklı yerel ve uluslararası tasarımcılar, odanın kullanması için işlevsel nesneler ortaya çıkaran projelerde Japon esnaflarla işbirliği yaparak zanaatkârları destekledi.

Mobilya koleksiyonu, düzlemsel elemanların yuvarlak formlarla birleşek oluşan bir düzene sahiptir. Bununla birlikte, daha yakından incelendiğinde, yüzeylerin hiçbirinin tamamen düz olmadığı ve her bir parçanın enine kesitinin, kenarlarına doğru inceltildiği fark edilir. Takahashi ve yetenekli meslektaşları, merkezden başlayarak, sadece birkaç milimetre kalınlığa sahip bir kenara giderek kalınlığı azaltan dışbükey şekiller oluşturmak için el aletleri kullanılır. Masa yüzeyinin bile, görülmesi zor fakat dokunmaya daha fazla dikkat çeken hafif bir oyuğu elde etti. Masanın bacakları ve üstleri, tezgah ve tabureler geleneksel doğrama teknikleri kullanılarak birbirine sabitlenir. The Hand koleksiyonu, Designart Tokyo etkinliği sırasında Tokyo El Sanatları Odasındaki bir açılış etkinliğinde ilk olarak tanıtıldı.

Bu tasarım iş birliğinde kullanılan malzemenin doğallığı, zanaatkârların kullandıkları tekniklerle aslında ahşap bir malzemenin potansiyelini ve kendi içinde var olan desen, doku gibi karakteristik özellikleri farklı bir yolla ortaya koyarak aslında hem doğada bulunan malzemenin doğal yapısını hem de zanaatkârlara olan önemi vurgulan bir koleksiyon olarak ilgiyi çekmeyi başarıyor.

Öne Çıkanlar