top of page

Marblelous | Matthijs Bruinenberg


Matthijs Bruinenberg, yenilikçi malzeme geliştirmeye odaklanan bir malzeme tasarımcısı. Amacını, malzemelerin fiziksel sınırlarını zorlamak, yeni üretim teknikleri geliştirmek ve estetik güzelliği arttırmak olarak tanımlıyor. Hem işlevsel hem de özerk nesneler hayata geçiren Bruinenberg, tasarımlarında denge kurarak yapıcı bir yaklaşım sağlıyor.

Mezuniyet Projesi olan Marblelous Vazo ile 2019 Dutch Design Week’te karşımıza çıkan Bruinenberg, mermer taneciklerinin yeniden kullanılmasının araştırmasını yaparak eşsiz vazolar hayata geçiriyor. Doğada bulunan tek hücreli organizmaların iskeletinde bulunan olağanüstü geometriden esinlenen tasarımcı, projesini oluşturmak için sıvı bir maddeden ham madde çıkarma tekniğini benimsemiştir. Bu proje, artık atık olarak kabul ettiğimiz malzemelerin işlevsel bir şekilde kullanılmasını amaçlayan ve bir dizi vazo inşa etmek için benimsendi.

Marblelous vazolar, birden fazla mermer taneciği katmanının emilmesiyle materyal ekleme katmanlama işleminin, her iki estetik için de kullanılabildiğini, çekici bir materyal yaratabileceğini ve ayrıca vazoda gerekli bir fonksiyonun nasıl kullanılabileceğini araştıran bir tasarım. İki farklı boyuttan oluşan vazolar, 8.5 x 23 cm ve 12 x 32 cm şeklindeki ölçülerden oluşuyor.

Bu konsept, ilerleyen zamanlarda sadece bir vazo (dekorasyon objesi) olarak kalmayarak atık malzemelerin günümüzdeki temel oturma ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ürün olan tabure içinde heyecanladırıcı bir tasarım oluşturuyor.

Mermer grit, günümüzde çok az uygulamaya sahip olan mermer ocağı endüstrisinin bir yan ürünüdür. Bu proje sadece dekorasyon ürününde değil hayatta ihtiyacımız olan işlevsel mobilyalarda hangi şekilde bu malzemenin çağdaş tasarımda nasıl bir rol oynayabileceğini araştırıyor.

Mermer metal örgüleri, elastik metal kafesleri % 80'e kadar mermer kum içeren beton benzeri bir karışımın içine daldırarak "dondurmak" için yapışma ve yoğunluk özelliklerini benimser. Mermer kumunun gerekli bir yük taşıyıcı rol oynadığı geometrik taş benzeri yapılar oluşturmak tasarımın diğer bir niteliği olarak yer alıyor. Tabure için ölçüler ise 37cm x 43cm x 53 cm şeklinde oluşuyor.

Matthijs Bruinenberg’in mermer ile denemeleri dışında, işlevselliği ve kullanım kolaylığını önde tuttuğu Cone adında masa lambası tasarımı, formu ve malzeme seçimiyle etkileyici olan bir Faux adı altında palto kancası tasarımı gibi farklı malzemelerden ve işlevlerden oluşan projeleri ile ilgi odağı olmayı başarırken kendine özgü olan tasarımlarıyla dikkat çekmeyi başarıyor.

Etiketler:

Öne Çıkanlar

bottom of page