top of page

Relaxing Configuration | Seok-hyeon Yoon


Seok Hyeon Yoon, 1992 yılında Kore’de doğmuş bir endüstriyel tasarımcı. Kookmin Universite’sinden mezun olduktan sonra Hollanda’da Design Academy Eindhoven’da eğitimini tamamlamıştır. Studio Wieki Somers’de staj deneyimini edindikten sonra kendi stüdyosu olan Studio Yoon Seok-hyeon 2019 yılında kurmuştur.

Seok-hyeon Yoon, tasarımlarını ve tasarıma bakış açısının temelinde çevremizdeki malzemeleri ve eşyaları yeniden değerlendirmeyi temel alarak tasarımlarını hayata geçiyor. Var olanları gözlemlemek, analiz etmek, endüstri ile ilişkilendirmek gibi adımlardan geçmek temeli oluyor.

Relaxing Configuration ile oturma elemanın farklı işlevlerini ortaya koymayı başaran Tasarımcı, uzanmak, oturmak, TV izlemek, yemek yemek ve daha birçok pozisyonda bulunmayı amaçlar. Relaxing Configuration’da bu anlamda kullanıcıya tahmin edemeyeceğiniz kadar alternatif sunarak kullanıcıyı özgür bırakır.

Seok-hyeon Yoon, “Bireysel yaşam tarzımız ve kültürel geçmişimiz bu nesne üzerinde nasıl rahatladığımızı etkiler” diyor. Kanepede pratikte nasıl rahatladıklarının temellerini keşfetmek için çeşitli kullanıcılarla röportaj yaparak sunduğu tasarım üzerinde araştırma yaptı. Keşfettiği şey, onu sadece tipik oturma amaçları için değil, aynı zamanda çeşitli rahat pozisyonlar için de kullandıklarını da ortaya koyar.

Ahşap bir yapıya sahip olmayan bir oturma elemanı yaratmak isteyen Tasarımcı, kullanıcıların rahatlamak için kendi koltuklarını yeniden düzenlemelerine izin vermek için düğümleme/örgü tekniğini kullandı.

Seok-hyeon Yoon, birçok tasarım haftasına ve yarışmalara katılarak kendini gösteren bir tasarımcı olarak bu yıl Object Rotterdam 2020'de yer aldı.

Öne Çıkanlar

bottom of page