top of page

Bellis | Bilge Nur Saltık

Bilge Nur Saltık ve Uniqka iş birliği ile Bellis, deriyi günlük hayat objelerine adapte ediyor ve el işçiliğinin değerinin altını çiziyor.

Bilge Nur Saltık’ın 16. yüzyıl Avrupa’sında yaygın olan barok yakalıklardan ilham alarak yaptığı tasarımda yaratılan çiçeksi ve nazik form, en kıymetli kişisel aksesuarların saklanmasına yarayan bir ürüne dönüşüyor. Bellis, derinin narinliği ve çeliğin kuvvetini birleştiren bir ürün. Üründe deri parçalar birleştirilerek, çelik bir tabana yerleştiriliyor.Her bir kıvrım kullanıcılara takıları için saklama alanı oluşturuyor. Tasarımcı, kişisel aksesuarlar ve mücevherler için kullanılabilecek bir ürün için bu narin, çiçek benzeri deseni uygulamak istemiş.

Bellis derinin zarifliği ve metalin sağlamlığını birleştiren şık bir takı yatağı. Katlanmış deri parçalar birbirine bağlanıyor ve metal bir taban ve merkezdeki saklama alanı ile destekleniyor. Çelik parçalar elle bükülerek ve toz boya kaplanmış, deri yatak ise atölyede kesilmiş ve bitkisel boyalarla boyanmış deri parçadan oluşuyor. Yatak odası, giyinme odası ve sergi alanlarında kullanılabilir.

Bellis kullanıcılarına dört renk opsiyonu sunuyor. Yeşil ve siyah deri koyu yeşil metal tabana sahipken, kahverengi ve çıplak deri koyu kahverengi çelik bir tabana sahip.

Uniqka, işçilik geleneklerini yeni form ve çağdaş estetikle canlandıran İstanbul merkezli bir tasarım markasıdır. Uniqka tasarımları zanaat ve malzemeye odaklanır, derinin çok yönlülüğü ve zarafeti üzerindedir.

Bilge Nur Saltik'in amacı kültürü çağdaş tasarımla birleştirmektir. Eskiyi yeniyle yorumlayan, geleneksel zanaatkarların eski tekniklerine ve bilgilerine dokunarak çalışır ve onları yeni malzeme ve üretim süreçleriyle tanıştırır. Bu kesişim beklenmedik sonuçlar ve daha önce görülmemiş ürünler üretir.

Öne Çıkanlar

bottom of page