top of page

Erkek silüetini yeniden değerlendiren bir koleksiyon | Harikrishnan


London College of Fashion son sınıf moda şovu yine çok konuşulan ve genç jenerasyonun yaratıcılığını gözler önüne seren koleksiyonlara yer verdi. Kuşkusuz ki en çok ses getiren projelerden biride Harikrishnan'ın yarattığı silüetler oldu.

Latex malzemesi kullanarak balon görünümlü şişirilmiş bacaklardan oluşan pantolonlara yer veren bu koleksiyon erkek silüetini yeniden değerlendiriyor. Köpeğiyle oynarken onların insanları sürekli aşağıdan ve amorf bir silüetle gördüğünü gözlemleyen Harikrishnan bundan ilham alarak bu yeni koleksiyonu tasarlamış. Dar ve ince detaylarla bir araya getirilen ceketleri, latex pantolonlarla kombinlemiş. Şişirilmiş dememizin lafın gelişi olmadığının altını çizelim koleksiyonda bulunan balon tipi latex pantolonlar gerçekten mankenler üzerine şişirilerek siluetler oluşturulmuş.

Harikrishnan'ın koleksiyonunda işlenmiş nakış ve zanaatla bir araya getiren başka parçalar olmasına rağmen en çok ilgi gören parçaları balon pantolonları oldu. Bunun sebebi alışıla gelmişin dışında, normları zorlayan 'yeni' parçaları her zaman izleyicinin daha etkileyici bulması. Kısacası yeniye ve inovasyona aslında açık ve meraklı bir yapımızın olması. Bu projenin bence bir diğer ilginç tarafı ise yüzyıllardır modern kültürlerde değiştirilmemiş yada farklı yönlere zorlanmamış erkek silüetine yeni bir bakış açısı getirmesi. Aslında tarihe şöyle bir bakıldığında neredeyse her yüzyılda bir kadın silüetinin dramatik bir şekilde değişmesine rağmen, aynı zaman çerçevesinde erkek silüeti ufak değişikliklerle neredeyse aynı kalmış. Tabii popüler kültürün getirdiği düşük bel, aşırı dar veya aşırı bol kıyafetlerle ister istemez silüetler değişse dahi erkek silüetinin dramatik değişikliklere açık olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle Harikrishnan'ın bu projesi değişmeye aç erkek modası için yeni bir kapı aralıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page