top of page

Talbot and Yoo


Mark & ​​Youngjin, New York’ta bulunan mimarlar. Talbot and Yoo adındaki şirketlerini daha fazla insana günlük yaşamlarında değer verdikleri mimaride gömülü formları, nitelikleri, güzelliği ve fikirleri deneyimleme fırsatı vermek için kurdular. Birçok farklı ölçekte tasarımlar sunan mimarlar sadece mekan değil, ürün alanında da yer alarak kendi tasarımlarını hayata geçiren tasarımcılar olarak karşımıza çıkıyorlar. Ödüllü tasarımları bulunan Talbot & Yoon, tüm çalışmalarını Red Hook, Brooklyn stüdyolarında tasarlayarak hayata geçiriyorlar.

Kendi misyonlarının temelini oyuna bağlayan tasarımcılar, oyunun tasarım kültürünün temel bir öğesi olduğunu ve tasarım nesnelerini bu bağlamda değerlendirdiklerinden bahsediyorlar. Nasıl kanepede yastıkları kullanarak bir kale inşa eden veya halıyı bir yarış pistine dönüştüren çocuklar varsa; Talbot and Yoo tasarım stüdyosu da karakter, varyasyon ve yeniden yapılandırılabilirlik sayesinde, yetişkin tüketiciye, tasarım sürecinden aynı hazzı vermeyi amaçlıyor.

Böylelikle aslında tasarladıkları ürünler ve ya mekanlar, kullanıcıya teslim olduktan sonra da bu göreve farklı kişilerle devam ettiğini, hem fiziksel hem de duygusal olarak kullanıcının bu hazzı devraldığından bahsediyorlar. Tasarım olarak sundukları mekanlar ve ürünlerin, kullanıcılarım eve gidip (oynayabilecekleri) ihtiyaçları ve arzuları karşılayabilecek tasarımlar olarak bakıyorlar ve bu sebeple büyüyebilen ve değişebilen ürünlerden oluşan bir dünya kurmayı hayal ediyorlar.

Kendi bünyelerinde birçok tasarım ürünü barındıran Talbot and Yoo, servis takımı, ayna, mumluk, tabure, aydınlatma, dolap gibi ürünler sunarken mimari işlerde yer veriyorlar.

TOON by Talbot & Yoon, projeleri ise aslında en çok dikkatimizi çeken tasarımlarından biri olarak yer alıyor. Kendilerinin tasarıma bakış açışı olan oyun ruhunu en iyi şekilde yansıtan parçalarından biri olarak gözlemliyoruz. Günlük kullanımdaki tasarım elemanlarını positif bir etkileşimle birleştirerek daha yuvarlak, eğlenceli, geometriksel ve neşeli ruhla yansıtıyor. Gerçek anlamda tasarım ruhlarını yansıtan TOON, mum, tuzluk, vazo, ayna gibi parçalardan oluşan bir koleksiyon olarak karşımıza çıkarak eğlenceli ruhu ile positif bir enerji veriyor.

Öne Çıkanlar