top of page

LastTissue | LastObject

Yaklaşık 1 aydır global olarak gündemimiz Corona virüsü. Çin’den başlayan salgın, şu an neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Avusturalya’da Corona salgını sebebiyle marketlerde tuvalet kağıdı, peçete reyonlarının boşaldığını, insanların ilk bu ürünlere yöneldiğini gördük.

Tam da bu gündemin ortasında Kopenhaglı startup firması LastObject'in Kickstarter’da tanıttığı ürünü yeniden kullanılabilir mendil LastTissue’yu anlatacağım size.

Tek kullanımlık mendilleri üretmek için dünyada her gün yaklaşık olarak 41 milyon ağaç kesiliyor. Üstelik bu istatistik Coronavirüs dünyayı sarsmadan önceye ait! LastTissue yeniden kullanıma teşvik etmesiyle doğaya dost. LastTissue kullanarak mevcut iklim acil durumunda bir fark yaratabilirsiniz. LastObject'in kurucuları bu ürünleri tasarlarken, nesnelerin sürdürülebilir alternatiflerinin kullanımının yaygınlaşacağı bir dünya hayal etmişler.

Bir Paket LastTissue yüzde yüz organik pamuktan yapılmış 6 adet adet tekrar kullanılabilir mendilden ve yüzde yüz silikondan kılıftan oluşuyor. Silikon kılıf 60 dereceye kadar dayanıklı, makinede yıkanabilir böylece kolaylıkla dezenfekte edilebilir.

Silikon kabın altında bulunan açıklık sayesinde kullanıcılar temiz mendillere kolaylıkla erişebiliyor. Kullanan mendiller ise silikon kabın üst bölümünden kılıfın içine tekrar stoklanıyor. Silikon kılıf içerisindeki hijyenik bariyer sayesinde kirli mendiller temiz mendillerden ayrılıyor. Kullanıcı kırışık mendile ulaştığında ise mendillerinin bittiğini anlıyor. Mendilleri kılıfıyla birlikte yıkayıp yeniden kullanabilir. LastTissue 5 renk alternatifi ile Kickstarter’da satışa sunulmuş. 5 rengin her biri iklim değişikliğiyle türü tehlikeye giren beş türü temsil ediyor.

Peki yeniden kullanılabilir mendiller neden çevre için önemli? Yalnızca ABD’de tek kullanımlık mendil üretimi için her yıl 71.910 km² orman yok ediliyor. Bunun kullandığınız attığımız, tek kullanımlık bir ürün için olduğunu düşündüğümüzde aslında yeniden kullanılabilir mendil kullanmanın önemini anlıyoruz.

Ekip, LastTissue ile kaynakları kullanan, sürekli üretilen, ambalajlanan ve sevk edilen bir ürüne olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Uzun vadede kullanıcılarına paradan tasarruf etmeyi ve milyonlarca ağaç kurtarmayı vaadediyor. Unutmayın, günlük eylemlerimizi değiştirerek dünyayı değiştirebiliriz.

LastTissue'yu incelemek ve desteklemek isterseniz şu an Kickstarter'da.

Öne Çıkanlar