Balloon Toys | Savyon Begun

Okul projelerinin aslında ne kadar önemli olduğunu ben mezun olduktan sonra anladım. Öğrenciyken çok da önem vermediğim, zoraki yaptığım projelerin aslında ne kadar öğretici olduğunu fark ettim. Bu yüzden bir süredir Tasarlayanlar’a öğrenci projeleri konseptli yazılar yazıyorum. Okul yıllarında tasarlanan projenin üretilmesi de ayrı bir değerli. Tasarlanan proje paftada, bilgisayar ekranında kalmayıp üretilip canlanan projelerden bir tanesi de Balloon Toys.

Balloon Toys, Savyon Begun’ın Tel Aviv The Shenkar College’de endüstri ürünleri tasarımı bölümünde okurken porototiplediği öğrencilik projesi. Balloon Toys, çocukluğumuzda yapılan balon oyuncakları hatırlatıyor.

Begun, tasarım sürecine balon ve plastik parçaların ilişkisini skeçleyerek başlamış.

Tasarımda, her bir oyuncak kendi karakterine ve farklı bir oyun değerine sahip. Malzemenin esnekliği sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Plastik parçaların arasındaki boşluklara balonu sıkıştırarak sabitleniyor. Böylece tasarım kullanıcıyla etkileşime girerek balonlar ve plastik parçalar arasında eğlenceli karakterler oluşturuyor. Balloon Toys ile balondan kılıç, zürafa, ahtapot, köpek gibi karakterler ve oyuncaklar yaratmak mümkün.

Begun, balonların renklerini tamamlayacak güçlü renkler seçmiş projesi için. Proje çabuk prototiplenebilmesi ve test edilmesi için 3D baskılama yöntemi ile üretilmiş. Ana ilhamını Looney Tunes’taki çakalın sürekli kendini yanlışlıkla patlatmasından almış. Begun tasarımının ilhamını şu sözlerle anlatıyor:

“Çocukken Looney Tunes’u izlerdik. Her şeyin mümkün olduğu bir dünyaydı. Coyote karakteri beni güldüren tek şeydi. Coyotenin kendini yanlışlıkla tekrar tekrar patlatışını hatırlıyorum. Patlamadan sonra geriye kalan yalnızca gözleri, bacakları ve biraz da toz olurdu. Bir sonraki sahnede Coyote tekrar hiç bir şey olmamış gibi görevini tamamlamaya çalışırdı. Bu anımdan hareketle çocuklara balonları kullanarak sonu bazen patlama ile biten pozitif bir deneyim tasarlamak istedim. Balloon Toys ile çocuklar balonlar patladığında hala oyuna ve hikayeye devam edebiliyorlar. ”

Balloon Toys’un sürdürülebilirliği ve çevreye dostluğu tartışılır. Ama yaratıcılığı ve kullanıcı ile girdiği etkileşim açısından başarılı ve ilham veren bir öğrenci projesi.

Öne Çıkanlar