top of page

Alissa Volchkova I Stone Age Glasses


Alissa Volchkova, Londra merkezli Fransız-Rus tasarımcı ve sanatçı olarak 5-8 Mart 2020 tarihleri arasında Brüksel’de gerçekleşen ‘‘Collectible’’ 21. Yüzyıl Tasarım Fuarı’nda karşımıza çıkıyor.

Alissa Volchkova, mimaride uzun yıllara dayanan deneyimin ardından, objeler üretmek için projelerinin ölçeğini değiştirerek farklı ölçeklerde tasarımlar ortaya çıkarıyor. Endüstriyel tasarımın üretim sürecine sanatsal yaklaşıp farklı araştırmalar yaparak eşsiz tasarımlarını ortaya koyuyor. Farklı malzemeler kullanan tasarımcı, seramik ve cam sanatına önem veriyor ve bu alanlarda farklı teknikler kullanarak tasarımlarını hayata geçiriyor. Malzemeler ve tekniklerle kendimizi kısıtladığımız bu Dünya’da farklı alternatifler ortaya koyarak önyargılarımızı kırmakta yardımcı oluyor.

Collectible Tasarım Fuar’ında karşımıza çıkan Alissa Volchkova’nın, ‘‘Stone Age Glasses’’ projesini inceliyoruz. Kadehlerden oluşan tasarım, Milano Tasarım Haftası 2019'da Alcova Sassetti'de Alice Stori Liechstenstein, Studio Vedet ve Space Caviar küratörlüğünde sunulan ‘‘Back to Origins’’adlı gösterinin bir parçası olarak yer aldı. İlk çağ araçlarıyla insan kimliğinin, sosyal ilerlemenin ve davranışsal modernitenin geliştiği Taş Devri’ne atıfta bulunan bir tasarımdır. Bu zamana kristal camın doğal yapısıyla dönerek mükemmel olma, düzenli olma ve simetrik olma ile ilişkili güzellik kavramlarına meydan okuyarak doğal yapının detaylardaki estetikliğine değinmeyi amaçlamış.