top of page

Forgo | Form Us With Love

Covid-19 ile el yıkamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha öğrendik. Sabun virüsü etkisiz hale getiriyor bu yüzden uzmanlar sık sık elleri sabunla en az yirmi saniye yıkamamız gerektiğini ısrarla söylüyorlar. Ben de eve kapandığım, evden çalıştığım bu dönemde ellerimi sık sık yıkıyorum. Öyle ki artık ellerim yıkamaktan aşındı. Bu biraz can sıkıcı gündemde sizlere İsveçli Tasarım firması Form Us With Love’ın tasarladığı doğaya dost sabun Forgo’dan bahsedeceğim.

Forgo karbon emisyonunu minimize etmesi ve plastik ambalajdan kaçınmasıyla doğaya dost. Forgo toz sabun içeren saşeler ve yeniden doldurulabilir cam sıvı sabunluk ve plastik pompadan oluşuyor. Her bir saşe 12 gram toz sabun içeriyor, musluk suyu ile karıştırıldığında da 250 mililitre el sabunu oluşturuyor.

Hijyen ürünlerinin altı ana maddesinin tümü konsantre toz formda bulunuyor. Saşe cam şişeye boşaltılıyor ve sallanarak karıştırılıyor. Böylece ürünü kullanıma hazır hale getirmek bir dakikadan daha az sürüyor.

Narenciye ve odunsu olmak üzere Fogo iki farklı aroma ile sunulmuş. Aromalar da Forgo’nun doğa dostu felsefesine paralel şekilde distile edilmiş. Odunsu aroma, Kanada’daki kereste ormanlarının endüstriyel atıklarından elde edilirken narenciye aroması ise Karayipler’deki organik meyve suyu tesisindeki kullanılmamış posadan elde edilmiş.

Kitteki tek plastik parça, cam şişenin pompası. Saşeler ise kağıttan üretilerek, plastik kullanımı en aza indirilmiş. Saşelerin üzeri plastik ile kaplanmak yerine, suda çözülebilen kompost edilebilir kağıt ile kaplanmış. Böylece saşeler doğada kolaylıkla çözünebilir geri dönüştürebilir hale gelmiş. Ekip kitin parçalarının nakliyesi için oluşabilecek karbondioksit salınımını en aza indirecek lokasyonlardaki tedarikçiler ile çalışıyor. Forgo abonelik tabanlı hizmet sunuyor. İlk teslimattan sonra yedek saşeler kağıt zarf içinde üç set halinde kullanıcılarına gönderiliyor.

Ellerimizi sık sık yıkamanın çok önemli olduğu bu dönemde size doğaya dost kişisel temizlik alternatifi Forgo’yu anlattım. Sağlıkla kalın.