top of page

Portre | Üretimhane

Geçtiğimiz haftalarda kültür-sanat ve yaratıcılıkla ilgili alanlarda tartışmalar yürüten, etkinliklerle hepimizi bilgilendirmeyi ve tasarım tartışıcak yeni bir mekan ve platform olmayı hedefleyen Üretimhane ile tanıştık. Geleneksel disiplin sınırlarını aşan, çoksesli, katılımcı bir platform olan Üretimhane; çeşitli atölyelere, güncel ve kuramsal tartışmalara, söyleşilere, sergilere, gösterimlere yer veriyor ve bağımsız yaratıcılara çalışma ortamı sunuyor.

Bu yeni oluşumun hikayesini bir de kurucuları Ömer Kaçar ve Yeşim Gürsucu’dan dinleyin...

Merhabalar bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba! İkimiz de Dramatik Yazarlık okuduk. Yollarımız üniversitede kesiştiğinden beri benzer şeylerle ilgilendik. Bir süre reklam ve iletişim ajanslarında metin yazarı olarak çalıştıktan sonra OtherWorkers adını verdiğimiz hikayeleştirme ajansını kurduk. Ardından Üretimhane geldi. Şu an ajansta yerel ve global ölçekli firmalara hikaye odaklı içerikler üretirken, Üretimhane’de farklı disiplinlerde etkinlikler organize ediyoruz.

Üretimhane nedir? Nasıl kuruldu?

Üretimhane’yi disiplinlerarası etkinlik ve ortak üretim alanı olarak tanımlıyoruz. Burası insanların birlikte fikir ve proje üretebildikleri bir yer. Birlikte öğrenmeyi, üretmeyi sevdiğimizi fark ettiğimiz için Üretimhane’yi kurduk. Farklı alanlarla uğraşan kişiler bir araya geldiklerinde ortaya ne gibi fikirler ve üretimler çıkar diye merak ediyorduk. Mekanın, bir arada olmanın yaratıcı üretime ne gibi etkilerinin olabileceğini merak ediyorduk. Üzerinde altı ay kadar düşündükten sonra mekan arayışına girdik. Bu süreçte kimlerle nasıl etkinlikler yaparız, bu etkinlikleri insanlara nasıl duyururuz, insanlar burayı nasıl kullanabilirler gibi konuları sürekli konuştuk.

Üretimhane’de Ağustos 2019’dan beri Beyoğlu-Küçük Parmakkapı Sokak'taki mekanda bir dizi atölye çalışması, konuşma, söyleşi gerçekleşiyor. Ayrıca yaratıcı sektörlerde çalışan veya bağımsız olarak proje ve eser üreten kişiler ortak çalışma alanını ücretsiz olarak kullanabiliyor. Bununla ilgili yakın zamanda bir açık çağrımız oldu; önümüzdeki aylarda daha fazla yaratıcı insan ile hassas dengeleri olan, güçlü bir komünite oluşturacağız gibi görünüyor.

Neden üretim, neden şimdi?

Yaşadığımız yeri, zihnimizi ve ruhumuzu güzelleştirmek için üretim. Dahası insanları, hayvanları, dünyada olup bitenleri, farklılıkları anlamak ve başkalarına anlatmak için...