Tasarımcılar topluma destek oluyor

Günümüzde tüm Dünya’nın şu anda savaşmakta olduğu salgın hastalık olan Covid-19’a tasarımcılar da karşı koyarak ve toplumu bilinçlendirmeyi görev edinerek sanatlarını toplum için ortaya koymaya başladılar. Farklı alanlardaki tasarımcılar, Covid-19 salgınını yaratıcı yönleriyle ele alarak insanlara yararlı tavsiyelerde bulunmak için yeteneklerini kullanıyor. Hem tasarımlarını yapan hem de toplumu bilinçlendirmeyi amaçlayan tasarımlarıyla dikkatleri çeken yaratıcılar bu süreçte yapmamız gerekenleri yapmış oldukları tasarımlarla bizlere kolay ve etkili bir şekilde anlatmayı amaçlıyorlar.

Sanatçılar ve tasarımcılar, farklı şekillerde yapmamız gerekenleri ele alarak Covid-19’un yayılmasını yavaşlatma konusundaki tavsiyelerin topluma ulaşmasını hızlandırmak adına bilgilendirici görseller ve ya ürünler oluşturuyorlar. Bunun için tüm malzemelerini ortaya çıkaran tasarımcılar yaratıcı fikirlerini toplumu bilinçlendirmek için kullanıyor.

Şuanki süreçte ‘’Sanat toplum içindir.’’ bakış açısını benimseyen birçok sanatçı fark yaratabilecek faydalı bir şeyler yapmak adına yardımcı olmayı benimsiyor. Güzel bir akım olabileceğini düşündüğümüz bu bakış acısına sanatçıları ve tasarımcıları da davet etmek istiyoruz. Sizler de tasarımcı, sanatçı veya tasarımlara ilgili olan biriyseniz kendi yaratıcı yönünüzle elinizdeki malzemelerle şuan Dünya’da bulunan bu saygın hakkında toplumu bilinçlendirmek için nasıl bir görsel veya ürün oluştururdunuz?

Grafik tasarımcıları görsellerle toplumu bilgilendirmeyi amaçlarken, farklı dallardaki tüm tasarımcılar sadece bilgilendirmek değil, insanları korumak için üretim de yapıyorlar.

Türkiye’deki en etkili çağrılardan biri ise yakın bir zaman önce gerçekleşti. MakerSpace yöneticilerinden Erdem İnanç, 19 Mart’ta Twitter üzerinden yaptığı çağrı ile Türkiye’deki 3D yazıcı sahiplerini, yazılımcıları, tasarımcıları ve destek olabilecek herkesi koronavirüs salgını için neler yapılabileceğini tartışmaya çağırarak bir etkileşim oluşturdu. Makerspace 3D yazıcılar, 3D tarayıcılar, VR, elektronik ve donanım malzemeleri gibi kaynaklar sunan bir ortam.

Çağrının ardından Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinde sağlık çalışanlarına düşük bütçeli koruyucu malzemeler sağlamak için çalışmaya başlayan ve üç gün içinde 500’e yakın kişiye ulaşan topluluk, kendisine “3BoyutluDestek” adını verdi. Türkiye’nin tek 3D ağı olan bu oluşum en önemli etkileşimlerden biri olarak gözüküyor.

Çinli mimar Sun Dayong, bireyin kendini sterilize etmesi için UV ışığı kullanarak bir koronavirüs salgını sırasında kullanıcıyı koruyacak bir kalkan için kavramsal bir tasarım oluşturdu. Sırt çantası görünümlü, açıldığında ise sizi bir kozanın içine alan tasarım pvc’den oluşuyor. Plastiğin içinde bulunan gömülü teller ile üzerlerindeki patojenleri öldürecek kadar yüksek bir sıcaklık oluşturarak kullanıcıya steril bir ortam yaratmayı amaçlıyor.

Tekstil sektöründeki birçok marka kendi üretimlerinin yerini sağlık çalışanlarına destek olmak amacı ile maske, eldiven ve sağlıkçıların giyebileceği steril kıyafetlere ayırıyor.

Birçok müzik sanatçısı dijital ortam üzerinden seyircilerine ulaşarak toplumu motive etmeyi amaçlıyor.

İtalyan mimarlar Carlo Ratti ve Italo Rota, bir nakliye konteyneri içinde, koronavirüs pandemisiyle savaşan hastanelere eklenebilecek yoğun bakım kapsülü tasarlıyor. CURA olarak adlandırdıkları tasarım konteyner içinde bir yoğun bakım ünitesidir. Bu tasarım ile dünyanın dört bir yanındaki şehirlere hızlı bir şekilde yerleştirilebilmeyi ve hastanelerde yoğun bakım alanı eksikliğine ve hastalığın yayılmasına engelleyeceğini düşündükleri başarılı bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. İlk prototip birimi, İtalya'daki en çok koronavirüs Covid-19 vakasına sahip şehirlerden biri olan Milano'daki bir hastanede inşa ediliyor.

Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk, ventilatör üretme desteği sundular. Ventilatörler, hastaların akciğerlerini mekanik olarak oksijenle doldurmak için kullanılan, ciddi koronavirüs vakalarında enfekte olabilen ve sıvı ile doldurulabilen hayat kurtarıcı tıbbi cihazlardır. Günümüzde, Tesla sofistike hvac sistemlerine sahip otomobiller üretiyor. SpaceX yaşam destek sistemleri ile uzay aracını yapıyor.

İngiltere'de otomobil üreticisi Vauxhall ise Ellesmere Limanı tesisinde ventilatör parçalarını 3D olarak basabileceğini söylüyor.

Covid-19 yayılmaya devam ettikçe bizlerde evlerimizde bu virüsü yayma ve yakalama şansını en azına indirmek istediğimiz için şuan bizlerin yaptığı gibi sizleri de yaşam şekillerimizi değiştirmeye teşvik etmeyi amaçlayarak birbirimize destek olmayı istiyoruz.

New York Times'a göre, en az 143 ülkede enfekte kişiler tespit edildi. Şu anda virüslü 194.000'den fazla insan var ve en az 7.000 kişi öldü. Bu salgın hastalıkla savaşmak için birlik olup kendi yaratıcılığınızı ortaya koyarak topluma faydalı olmak istiyorsanız sizler de bu etkinliğe katılarak yardımcı olabilirsiniz ve yaptığınız görselleri bizimle paylaşabilirsiniz.

Öne Çıkanlar