top of page

Charlotte Cihazı

Covid-19 ile savaşmaya devam ettiğimiz bu günlerde Çin’den sonra en yüksek rakamları gördüğümüz İtalya’da Gardone Valtrompia Hastanesi’nin eski başhekimi Dr.Raena Favero, coronavirüs’ün yayılmasındaki en büyük somut sebebin C-PAP olarak adlandırılan maskelerin eksikliğinden kaynaklandığını bahsediyor. Bu sebeple şnorkel maskelerinden ilham alarak yeni bir fikir ortaya koyan Dr. Favero, Şnorkel Easybreath maskesinin fikircisi, üreticisi ve tedarikçisi olarak Decathlon ile iletişime geçerek bu ürünün sağlık alanında geliştirilmesi ve kullanılması adına fikri ortaya koyuyor.

Bu öngörünün ardından ürün parçalara ayrılıyor ve her bir parça tek tek incelenerek yapılacak değişiklikler ele alınıp değerlendiriliyor. Ventilatöre bağlı olarak çalışan bu ürünü garanti etmek için yeni denemeler tasarlandı ve bu bağlantıya Charlotte vanası adını verdiler. Hızlı bir şekilde 3d baskıya verilen ürünün ilk prototipi doğrudan Chiari Hastanesi içindeki bir sağlık çalışanında test edildi. Ventilatöre bağlı olarak çalışan bu ürünün denemelerde doğru şekilde çalıştığı onaylandı. Şu anda bu fikrin sağlık tesisleri için tasarlandığını ve resmi sağlık malzemelerini bulmak mümkün olmayan, tam gelişmiş bir zor durumda acil durum maskesinin gerçekleştirilmesinde yardımcı olmak için oluşturulan bu ürün, sertifikalı bir ürün olmayıp sadece zorunlu ihtiyaç durumlarında kullanılması amaçlanıyor. Patentlenecek olan ürünün, 3D baskıda bağlantının gerçekleştirilmesi için dosyayı özgürce paylaşan ekip tüm üreticilerin doğru şekilde yazdırmaya çalışmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Böylelikle, zor durumdaki sağlık tesisleri Decathlon maskesini satın alabilecek ve parçayı yapıp sağlayabilecek 3d yazıcılarla temasa geçebilecek. Kar amacı gütmeyen veya telif hakkı elde etmeyen ürünün fikircileri, gerekirse bağlantı kurmak isteyen sağlık tesisleri ve üreticilerine daha fazla destek vermek için yardımcı olmak istediklerini belirtiyorlar. Ürünün sertifikalı olmamasından dolayı, kullanmak isteyenlerin ve ya çoğaltmak isteyenlerin doktor ve teknik uzman personeli işbirliğinden yararlanmaları gerektiğinden bahsediyorlar. Hepimizin birbirimize yardımcı olması gereken bu günlerde cihazın ilgili çizimleri, detayları ve diğer fikri mülkiyet hakları serbest bırakılarak ticari amaçla kullanılmamasının şartıyla kullanıma açık olarak yer almaktadır.

Öne Çıkanlar