top of page

Light Soy Lamp | Heliograf Studio

Sosyal medyada sürekli korona haberleri okuyorum, arkadaşlarımla sürekli koronadan bahsediyoruz. Gündemi takip etmek iyi olsa da haberler beni kaygılandırıyor. Bu yüzden size gündemden uzak bir haber yazmak istedim. Sizlere tek kullanımlık plastiklerin zararından yola çıkarak tasarlanan aydınlatma birimi Light Soy Lamp'tan bahsedeceğim.

Avustralyalı stüdyo Heliograf, tek kullanımlık plastik soya sosu paketlerinin zararlarından yola çıkarak aydınlatma birimi Light Soy Lamp'i tasarlamış.

Light Soy lambalarının yaratım hikayesi Heliograf’ın kurucuları Jeffrey Simpson ve Angus Ware suşi yerken kullandıkları tek kullanımlık soya sosu şişelerinin ne kadar atık oluşturduğunu fark edip şok olmasıyla başlıyor.

Diğer tek kullanımlık plastikler pipetler, kahve bardakları gibi balık şekilli küçük soya sosu paketleri de yeniden kullanılamıyor ve geri dönüştürülmesi çok zor. Her doğaya zararlı plastik gibi atıkları okyanusları ve denizleri kirletiyor.

Light Soya lambası tasarımcıların tek kullanımlık plastik kullanımını ve doğaya zararını göstermek için tasarlanmış. Heliograf stüdyo sürdürülebilir tasarım stüdyosu Vert Design ile beraber çalışarak tasarlamış. Son ürün oldukça lüks ve kaliteli işçilik ürünü duruyor. Sağlam ve geri dönüştürülmüş materyaller kullanılarak üretilen lambada, borosilikat cam ve alüminyum kullanılmış. Camın yüzeyinde buzlu bir yüzey elde edilmiş. Böylece loş ışık saçan bir aydınlatma birimi tasarlanmış. Soya paketinde kapak olarak kullanılan form, aydınlatma biriminde led ışıkların bulunduğu ve masa lambasının dengede dik durabilmesini sağlayan asma lambada ise askı aparatıyla aydınlatma birimi arasında birleştirici bir işlev üstleniyor. bulunuyor. 3 yılı aşkın süre sonunda üretildi, bunun iki yılı doğru cam üfleme tekniğini bulmak için harcanmış. Light Soy lambanın plastiksiz ve doğada çözünebilir ambalajı için iekip polistiren veya plastik yerine kalıplanmış şeker kamışı elyaf kullanmayı tercih etmiş. Böylece ambalajı doğada tamamen çözünebilir ve doğaya dost.

Light Soy Lamp USB-C ile yeniden şarj edilebilen masa lambası ve asma lamba olmak üzere iki formda mevcut.

Öne Çıkanlar