top of page

Paper Paper Bin | Fritz Jakob

İsveçli tasarımcı Fritz Jakob, tamamen kağıt atıklarından üretilmiş kağıt geri dönüşüm çöpü Paper Paper Bin’i tasarladı.

Ürünün görüntüsü bana küçükken yaptığım, yapmaya çalıştığım kağıt hamurlarını hatırlattı. Atık gazete kağıtlarını sabunlu suda beklettiğim bir anı var aklımda.

Paper Paper Bin, atık kağıdı toplamak için bir yazıcının yanına yerleştiriliyor. Malzemesi ve üst kapağının şekli sayesinde kağıt atığıyla beslenmek için kullanıcıyla açıkça iletişim kurar. Kutuyu kolayca boşaltmak için kapak açılıp kapatılabilir. İsveçli firma Isoflac ile işbirliği ile üretilen ürün yüzde yüz geri dönüştürülmüş gazeteden üretilmiş. Plastik ve metal parçalar ayrıldıktan sonra kağıtlar defalarca kesilme işleminden geçiyor. Yumuşayan materyal katı liflere dönüşüyor böylece kolayca düz hale ya da kalıplanarak üç boyut kazanabiliyor. Sadece yüzde dört oranında suda çözülebilen yapıştırıcı kullanılan ürün, yüzde yüz geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürebilir. Paper Paper Bin’in üretiminde yumurta kartonları üretiminde de sık kullanılan vakum kalıplama yöntemi kullanılmış.

Günlük hayatta normal çöpte hala %10-20 oranında atık kağıt ve karton bulunuyor bu yüzden atık kağıdı kolay bir şekilde toplamanın önemini vurguluyor tasarımcı. Jakob'un, tasarım sürecinde, ucuz ve tek kullanımlık olduğu bilinen bir malzemenin daha uzun süre dayanan yüksek kaliteli bir ürüne dönüştürmeye çalışmak en keyif aldığı problemmiş.

Aslında kağıt içinde kağıt toplatan tasarımcı, geri dönüşüm ya da farklı yöntemlerle materyallerin tekrar kullanıma kazandırılarak atık olmaktan kurtarılacağını vurguluyor.

Jakob, Zürih'teki stüdyosunda ürünler, mobilyalar, aydınlatma ve mekanlar geliştiriyor,projelerinde ise geleneksel üretim yöntemlerini sorguluyor.

Kağıt içinde kağıt toplatan çöp kutusu geri dönüştürülebilirliğiyle ve atık kağıt toplatma alışkanlığını kazandırmasıyla doğaya dost. Sosyal izolasyonda yemeklerimizi evde yapıyoruz, evden çalışıyoruz.Bu dönemde evdeki atığın ne kadar arttığını üzülerek fark ettim. Paper Paper Bin beni atıklarımı daha dikkatli şekilde ayrıştırmaya teşvik etti, sizde de aynı etkiyi yaratır umarım.

Öne Çıkanlar