top of page

Origami ile yüz kalkanı

Cambridge Üniversitesi ve Queensland Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bir şeffaf plastik tabakayı katlayarak yapılan bir origami yüz kalkanı olan HappyShield'ı yarattılar.

Cambridge Üniversitesi Doğal Malzeme Yenilik Merkezi ve Queensland Üniversitesi Katlanmış Yapılar Laboratuarı tarafından tasarlanan HappyShield, kıvrımlı kırışık origami kullanılarak yapılıyor. Şablon üzerindeki kavisli kıvrımlar boyunca katlanarak, herhangi bir şeffaf tabaka malzemesi bir yüz kalkanı oluşturmak için bir elastik parça ile birleştiriliyor. Origami yüz kalkanı, mevcut diğer seçeneklerden daha basit olacak şekilde tasarlanmış ve yaygın olarak bulunan malzemeler kullanılarak uzman ekipmanlarla kolaylıkla yapılabilen bir koruyucu olarak karşımıza çıkıyor.

Cambridge Üniversitesi Doğal Malzeme Yenilik Merkezi Başkanı Michael Ramage, gerekli malzemeler için sadece plastik bir tabaka ve elastiğin yeterli olacağını söylüyor. Sadece makas kullanılarak yapılabileceği ve kolayca seri olarak üretilebildiği için, tasarımcılar HappyShield'ın dünyanın kişisel koruyucu ekipmanlarının (KKD) daha az mevcut olduğu daha az varlıklı bölgelerinde kolaylıkla kullanılabileceğine inanıyorlar.

Yüz siperi oluşturmak için, bir yüz siperi kısmı, bir vizör ve bir alın dayanağına sahip üç boyutlu bir form oluşturmak için eğri çizgiler boyunca katlanarak birleştirilir. Sert form, kullanıcının kafasına baskıyı eşit olarak dağıtmak ve yüz siperini yüzlerinden eşit olarak konumlandırmak için tasarlanmıştır. Sadece katlandığı için, tekrar kullanılmak üzere kolayca temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir.

Normalde gıda ambalaj kartonları yapmak için kullanılan bir kalıp kesme makinesi kullanılarak üretilirse, ekip tek bir tesisin günde 50.000 yakın yüz kalkanı üretebileceğini bunun ise topluma korunma amaçlı çok iyi bir çalışma olabileceğini düşünüyor.

HappyShield, tasarımcı ve mimarlar tarafından KKD'nin küresel kıtlığına tepki gösteren en yeni yüz maskesidir. Aynı zamanda İngiliz mimarlık stüdyosu Foster + Partners yeniden kullanılabilir açık kaynaklı bir yüz kalkanı oluştururken, MIT de tek parça bir plastik kalkan oluşturarak topluma katkı sağlayan isimlerden.

Öne Çıkanlar