top of page

Portre | Ice Lettering

Bu hafta modern kaligrafi ve suluboya illüstrasyonları ile tanıdığımız Ice Lettering ile çalışmaları üzerine konuştuk. Tasarlayanlar Drawing Club suluboya etkinliğinin yürütücülüğünü yapacak Ice Lettering kurucusu Cemre Engüdar bize stüdyosunun hikayesini anlatıyor.

Merhaba! Bize biraz kendinden ve Ice Lettering’den bahseder misin?

Merhaba! Ice Lettering benim öncelikle kaligrafi ve lettering tasarımlar yaparak başladığım ve bildiklerimi paylaşmak üzere kurduğum markam. Kaligrafi yaparken suluboya illüstrasyonları da yaptığım için ikisini birleştirmeye karar verdim ve sonucunda şimdiki Ice Lettering doğdu.

Ice Lettering’i yaratmaya nasıl karar verdin?

Üniversite yıllarında kaligrafiyle ilgilenirken bunu profesyonelce yapabileceğimi keşfettim. Böylece daha fazla çalıştım ve markamı kurdum, sayfamı açtım ve tasarımlarımı sundum herkese. Başka bir deyişle tasarımlarımı, fikirlerimi ve bilgimi herkesle paylaşma isteğimle karar verdim diyebiliriz.

Sulu boya ile çeşitli illüstrasyonlar yapıyorsun. Senin çizmeyi, boyamayı en çok sevdiğin şey ne? Şu zamana kadar ürettiklerin arasında favorin hangisi?

Çok komplike şeyleri boyarken, mesela fazla detay ve renk gibi, çıkan sonuç güzelse eğer tatmin edici oluyor. Sanırım çizip renklendirmeyi en sevdiğim şeyler tatlılar ve yiyecekler! Ama favorim olarak hiçbirini söylemeyeceğim, yakın zamanlarda sadece fırça darbesiyle lacivert ve mor yapraklar üzerinde çalışmıştım ve sonuç çok hoşuma gitti, şu an telefon arka planı olarak kullanıyorum

28 Nisan’da Tasarlayanlar Drawing Club’ta online suluboya 101 eğitimi vereceksin. Bu workshop için ön şart gerekli mi? Katılımcıların suluboya teknikleri hakkında ön bilgiye ihtiyacı var mı?

Hayır hiçbir ön şarta gerek yok! Sadece istek, suluboya, fırça ve kağıt gerekli.

İllüstrasyonların yanında kaligrafi de yapıyorsun, modern kaligrafi workshopları veriyorsun. Sence modern kaligrafinin yönü nereye gidiyor?

Açıkçası sanayileşen ve toplu tüketim yapılan dünyada herkes her şeye ulaşabiliyor. Bendeki bir ürün benden başka bin kişide daha olabiliyor. Hal böyle olunca insanlar kendilerine özel tasarım yapılmasını talep etmeye başlıyorlar. Zaten her tasarım kendine özel olduğu için taleplere yanıt vermek çok zor olmuyor. Geçen senenin sonlarından itibaren 2020’nin tarzı da kaligrafik fontlar oldu. Bu durumda iyiye gidiyor ve yayılıyor diyebilirim :)