Tasting Threads ve Nomads | T Sakhi

Beyrutlu tasarım stüdyosu T Sakhi, Murano camını geri dönüştürülmüş metal iplikler ve tozla birleştirerek çift dokulu cam ürünlerden oluşan koleksiyonlar tasarladı.

Tasting Threads ve Nomads adlı iki koleksiyon, T Sakhi'nin Murano camı ile yeni dokulara ulaşmak için tasarladığı deneysel ürünlerden oluşuyor.

Kurucuları iki kızkardeş Tessa ve Tara Sakhi, parçaların her birine bölgedeki fabrikaların atık akımlarından toplanan alüminyum, bakır, pirinç ve diğer metal tozlarından oluşan metal döküntüleri eklemişler. İki koleksiyon da atıkların nasıl hikayesi olan objelere dönüşebileceğini gösteriyor bizlere.

Tasarımcılar koleksiyon ürünlerini günlük kullanımda insanları bir araya getirecek işlevsel nesneler olarak tasarlamışlar.

Tasting Threads sofra koleksiyonu bir dizi renkli uzun ve kısa fondip bardakları, düz tabaklar ve derin kaseler içeriyor. Ürünlerin her biri, alexandrite ve ametistten kehribar, yakut ve kobalta kadar değişen değerli taşlarla benzemek için seçilen çeşitli parlak tonlarda renklendirilmiş. El işi nesneler iki Akdeniz kültürünün İtalya ve Lübnan birleşimi. Tasarımcı kardeşler, Murano camını geleneksel Lübnan formlarına dönüştürmek için Venedik'teki yerel cam ustalarıyla çalışmış.

"Lübnan ve İtalya, sosyal toplantılarda, yemek ortamlarında benzer yaşam tarzlarına, benzer sosyal normlara sahip. Bu güçlü ikiliği, Murano cam ustalarının uzmanlığıyla zenginleştirip vurgulamak istiyoruz." diyor tasarımcılar.

Tasting Threads tasarımları düzenli, parlak bir etkiye sahipken, Nomad koleksiyonu bir çatlama etkisine sahip. Tasarımcılar Nomad koleksiyonunda daha pürüzlü bir yüzey oluşturmak için kumlama tekniği kullanmış. Bu koleksiyon yalnız anlardan sosyal toplantılara kadar tüm durumlar için tasarlanmış büyük ve küçük alkollü içki şişeleri veya sürahi koleksiyonunu içeriyor.

"Herhangi bir kültür ile ilişkilenebilecek alkole evrensel bir aksesuar yaratmak istedik." diye Nomad koleksiyonunun çıkış noktasını aktarıyor ikili.

Koleksiyondaki her parça bir insan erdemi veya duygudan adını alıyor: İsra (bilgelik), Dalia (inanç), Kalla (güzellik), Mayra (isyan), Hera (intikam) ve Frea (sadakatsizlik).

Tasarımcılar Tasting Threads ve Nomad koleksiyonları ile birlikte üçüncü bir koleksiyon yayınlayacaklardı, fakat koronavirüs pandemisi nedeniyle Venedik'te cam fırınlarının kapanması ilw lansman ertelenmiş. "I Hear You Tremble" adı verilen üçüncü koleksiyon, farklı bir teknik kullanılarak üretilen taş benzeri cam nesnelerden oluşuyor.

Öne Çıkanlar