Here Comes the Sun | Paul Cocksedge

Bugün sosyal izolasyonumun elli küsürüncü günündeyim. Yavaş yavaş yeni normale alışırken, geçen gün arkadaşlarımla Maçka Parkında buluşmayı, piknik yapmayı ne kadar özlediğimi fark ettim. Bahar gelir gelmez Maçka Parkı buluşma noktamız olurdu. Biraz zaman alsa da tekrar sokaklara çıkacağımız, arkadaşlarımızla buluşacağımız günler gelecek. Elbette alıştığımız eski "normal"e bir anda dönemeyeceğiz. Uzmanlar aşının bulunmasının bir buçuk iki yıl alacağını söylüyorlar. Tekrar buluşacağımız, çimenlerde güneşleneceğimiz günleri iple çekiyorum.

Londra merkezli tasarımcı Paul Cocksedge da arkadaşlarımızla tekrar buluşağımız günler için Here Comes the Sun örtüsünü tasarladı. Tasarım, karantina kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra insanların dışarıda güvenli ve güvenle sosyalleşmesine olanak sağlıyor.

Açık kaynaklı tasarım, bir dairenin ana hatları şeklindeki büyük bir halka şeklinde kumaştan ve daire içine kesilmiş dört ayrı kumaş parçası içeriyor; bunlar, altı metre aralıklarla ana hattın etrafına yerleştirilebiliyor.

Here Comes the Sun, insanların piknik yapmak veya arkadaşlarla güneşlenmek gibi sosyal durumlarda önerilen iki metrelik mesafeyi koruduğundan emin olmak için kilitlenme sonrası gelecek için tasarlanmış.

Örtünün ilham kaynağı tasarımcı Cocksedge'a günlük yürüyüşünü yaptığı esnada gelmiş. İnsanlarla konuşma ve onlara yakın olma ihtiyacı hisseden tasarımcı "Bu içgüdünün bizden alınması çok garip ve garip bir şekilde bu yeni ve doğal olmayan şekilde etkileşime adapte olduk." diyor.

Cocksedge günlük olarak boyutlar ve ölçümlerle çalışan bir tasarımcı olmasına rağmen, bazen iki metreyi doğru bir şekilde uygulamakta zorlandığını belirtiyor. Bu problem şu anda birçok kişi tarafından paylaşılan ortak bir sorun. Market gibi kalabalık alanlara zorunlu olarak girdiğimde ben de sosyal mesafeyi korumakta çok zorlanıyorum. Tasarımcı bu problem için “Bu, gelecekteki etkileşimlerimize bir miktar endişe katıyor” diyerek ekliyor "Özellikle arkadaşlarınız ve ailenizle tekrar sosyalleştiğimizde uzakta kalmayı hatırlamak zor olacak.". Here Comes the Sun, bu soruna eğlenceli bir çözüm sunuyor ve insanların sosyal olarak uzaktayken buluşmalarına izin vererek güvence altına alıyor.

Cocksedge tarafından demokratik bir tasarım olarak tanımlanan örtünün tasarımı ücretsiz olarak indirilebilir ve herkes tarafından üretilebilir. Örtüyü evde yapmanıza olanak sağlayan rehbere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Tasarımcı, bunun, insanları sosyal izolasyon sırasında zanaate ve üretime teşvik edeceğini umuyor. "İzolasyon yaratıcılığın bazı inanılmaz patlamalarına yol açtı ve ben geleceğe bakan olumlu bir şey yaratmak istedim. İnsanlar şimdi dışarı çıkamadıklarında evde sosyal izolasyon örtüsünüü yapabilir ve sonra tekrar sosyalleşebildiğimizde kullanabilirler." diyor.

Cocksedge, tasarımında insanların doğal olarak bir araya geldiği formların bir yansıması olarak da işlev gören dairesel formları kullanmış. Here Comes the Sun büyük halka formu sayesinde kullanıcılara gölgede oturmak istediklerinde bir ağacın etrafında oturmaya da imkan sağlıyor.

Cocksedge, örtüsünde kesilmesi, dikilmesi kolay olduğu ve yıpranmadığı için keçe kullanmayı tercih etmiş fakat kullanıcılar istedikleri herhangi bir malzemeden yapabilir. “Açık kaynak nedeniyle, insanların başka neler denediğini görmekten heyecan duyuyoruz” diyor tasarımcı. "Kullanıcılar eski bir çarşaf kullanabilir ya da bir ceket veya bir çift kot pantolon gibi kalan malzemelerinizi bir araya getirerek üretebilir." diyerek kullanıcıları ileri dönüşüme teşvik ediyor.

Öne Çıkanlar