top of page

Bu Haftanın Öğrenci Projeleri

Geçtiğimiz hafta okul projelerini yayınlayacağımız bir seriye başlayacağımızın haberini vermiştik. Ürün tasarımı, mimari, grafik tasarım, illüstrasyon gibi çeşitli alanlardan çeşitli okul projeleri içeren çokça mail aldık. İlk üçlememizde gelen afiş ve poster tasarımlarından bir seçkiye yer verdik.

Canyağız Gülsevim - 10. Belgesel Film Günleri Afişi

Canyağız, bu yılki konusu basın, ifade ve düşünce özgürlüğü olan 10. Belgesel Film Günleri afiş yarışması için sorgulayan ve kamera lensiyle ifade arasında direkt bir bağlantı kurmak istemiş. Tasarladığı afiş mansiyon ödülüne layık görülmüş.

__

Dila Çilez - Gaspar Noe Filmleri Poster serisi

Gaspar Noe filmlerinin içine saykodelik acılarla yerleştirdiği gönderme ve eleştirilerini göstermeyi tercih ediyor. Dila da tasarladığı posterler için aynı yolu kullanmayı tercih etmiş. Posterlerdeki geri akış, birbirinin içine girmiş yazılar, bulanık görüntüler yönetmenin tarzına bir atıf. Olanı olduğu gibi olduğu yerde göstermek Gaspar Noe için mümkün olmadığı için ilk bakışta her şeyi anlatan posterler yapmak yerine biraz baş döndürmeyi tercih etmiş. Irreversıble filminin posterini filmin çekiliş tarzına uygun bir şekilde tasarlayıp zihinde ters akış tekniğini yansıtmayı hedeflenmiş. Climax ve Enter The Void posterleri yine aynı şekilde oluşturulmuşlar. Yönetmenin filmlerde kullandığı temel etkenler posterler içinde temel alınmış. Posterlerin en temel özelliği ise rahatsız edici olmaları. Bu rahatsız edicilik filmlerin altında yatan eleştiriye atıfta bulunmakta. Bu posterler için yönetmenin Climax filminin açılış sahnesinde kullandığı ‘’Her varoluş bir illüzyondur.’’ sözünü temel almış ve posterlere bakıldığı zaman gerçekten bir illüzyonun içinde gibi hissedilmesini sağlamaya çalışmış.

__

Selenay Çelik - Oktoberfest Festival Afişi

Proje kapsamında her yılın Ekim ayında Almanya’da düzenlenen Oktoberfest festivali afişi tercih edilmiş. Tipografi dersi için verilen projede, merkez harfler olmuş. Bira ilgili yapılan araştırmalarda yola çıkılarak nesneler belirlenmiş. Biranın henüz fabrika aşamasındaki mayalama, öğütme, süzme ve kaynatma makinalarından yola çıkan tasarımlar hedeflenmiş. Makinalar ve üzerindeki mekanik ve aktarım boru yapıları incelenerek, merkezdeki tipografile bu boruların hatları ve aktarım sistemlerini gözeterek bir tasarım oluşturulmuş. Bira fabrikada mayalanır işlenir ve bardaklarımıza gelir.

Bu haftaki üçleme seçkimizin sonuna geldik. Siz de gelecek haftalarda öğrenci projelerinizin yayınlanmasını ve komüniteyle paylaşılmasını istiyorsanız editor@tasarlayanlar.com mail adresimize projenizi briefi, açıklaması ve görselleri ile birlikte gönderebilirsiniz.

Öne Çıkanlar

bottom of page