top of page

Noise Machine | Alessandro Pagura

Öğrenci projelerinden bu hafta Lawrence Teknoloji Üniversitesi öğrencisi Alessandro Pagura'nın tasarladığı Noise Machine'e yer veriyoruz.

Pagura'nın tasarımı üç itemden oluşuyor. Bas davul sesi, looper ve synthesizer'dan oluşan tasarım kullanıcılarına kolayca sesler oluşturabilme ve eğlenceli dakikalar vaadediyor.

SmallxBig proje briefi kapsamında tasarlanan projede Big ve Small kavramları ölçeği gösterirken aynı zamanda önemi de vurguluyor. Pagura küçük formlar materyaller ve tasarımların aslında günlük yaşantılarımızda ne kadar büyük etki yaratacağını göstermek istemiş. Proje briefinde öğrenciler öğrencilerden tek başına çalışan aynı zamanda da bir sistemin de parçası olan ürünler tasarlamaları istenmiş. Pagura, birimlerin bir araya geldiğinde daha büyük bir etki yaratmasını amaçlamış.

Noise Machine, tecrübeli müzisyenler tarafından yaratılan dik öğrenme eğrisinden korkan, enstrüman çalmayan ancak çalmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış. Sistem, seslerin örneklenmesi, ritimlerin oluşturulması ve perküsyonun üstüne katman oluşturarak melodi yapımı kullanılarak elektronik müziğin temel unsurları etrafında yaratılmış. Ürünlerin her biri kendi başlarına tekil bir işleve sahip. Noise Machine, müziği kullanmak için yanlış bir yolu olmayacak şekilde oluşturulan, müziğe daha kolay bir giriş sunuyor kullanıcılarına. Eğlenceli tasarım basit fonksiyonları ve arayüzü sayesinde kullanıcılarından deney yapmaya izin veriyor ve onları teşvik ediyor. Bilgisayar Bilimleri öğrencisi Daniel Piotrowski ile işbirliği içinde oluşturulan bu prototipler işlevsel ve kullanılabiliyor.

Çalışan prototipler yapmanın ve farklı disiplinler ile işbirliği içinde çalışmanın önemini gördüğümüz bu proje, başarılı bir öğrenci projesi olarak karşımıza çıkıyor.

Öne Çıkanlar

bottom of page