top of page

Evde Kal Afişi | Asena Dirik

Selçuk Üniversitesi, Grafik Bölümü öğrencisi Asena Dirik, grafik malzemeleri kullanılmadan Evde Kal afişi tasarladı.

Sosyal izolasyon döneminde pek çok markanın, firmanın ve oluşumun insanların evde kalmasını destekleyen projelerine şahit olduk. Biz de haftalık bültenlerimizi #evdekal etiketi ile bitirdik, evden çıkmadan katılabileceğiniz online etkinlik ve eğitimleri derlediğimiz bir seri başlattık. Üniversiteler de öğrencilerine bu değişime yönelik proje konuları vermiş.

Selçuk Üniversitesi Grafik Bölümü öğrencilerinden Deneysel Grafik Tasarımı dersi kapsamında tüm dünyayı etkisi altına alan, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak ilan edilen Covid-19 ile ilgili sosyal sorumluluk kapsamında grafik malzemeleri kullanılmadan bir grafik ürünü üretmeleri istenmiş. Asena, ilk olarak günlük yaşamdaki değişim üzerine düşünmeye başlamış. Çoğu insanın karantina sürecinde evde kalıp, ekmek yapması projenin çıkış noktası olmuş. Asena da evde ekmek yapıp mesajını ekmeğin üzerinde vermeyi planlayarak tasarım sürecine başlamış. Ekmek hamurundan deneysel harfler üretip "Evde Kal" yazmış. Daha sonra kompozisyonumu oluşturup ve fotoğraflandırarak afişi tasarımını tamamlamış.

Asena evde kaldığımız bu dönemde tipografi üzerine daha da yoğunlaşarak, bu dönemi tipografik olarak nasıl yansıtabilirim üzerine düşünmeye başlamış. Günlük yaşamda başlayan değişimler projelerine ilham kaynağı olmuş. Bunlara ek, yapılan çalışmaları inceleyerek tasarım dünyasını şekillendirmiş.

Öne Çıkanlar